Vědci budou na Antarktidě zkoumat odolnost trvanlivých potravin

Věda a technika
6. 1. 2014 13:13
Produkty Hamé si vědci do Antarktidy vezli už v roce 2011.
Produkty Hamé si vědci do Antarktidy vezli už v roce 2011.

Vědci z brněnské Masarykovy univerzity vyráží začátkem ledna na svou tradiční pouť.  Až do jara budou bádat a zkoumat ekosystém na české vědecké stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě. Letošní novinkou je spolupráce s tuzemským průmyslem. V náročných podmínkách tak expedice prověří například odolnost trvanlivých potravin.

Z pražského Letiště Václava Havla odlétá šestnáctičlenná expedice ve čtvrtek 9. ledna v 14.00 hodin, návrat je pak plánován přibližně na polovinu března.

Vědci se ve svých činnostech zaměří například na výzkum lokálních ekologicko-klimatických podmínek odledněné severní části ostrova Jamese Rosse, nebo na pokračování výzkumu v oblasti reakcí vegetace na drsné klimatické podmínky, biodiverzitu mikroorganismů a jejich fyziologické vlastnosti.

"V neposlední řadě budou v expedici zastoupeny biologické vědy, především stresová fyziologie rostlin, parazitologie antarktických ryb a magnetorecepce bezobratlých živočichů," dodává náčelník stanice Pavel Kapler. On a techničtí pracovníci se budou věnovat také zdokonalování infrastruktury stanice - například usazení nového technického kontejneru nebo instalace fotovoltaických panelů.

Letošní novinkou je spolupráce české vědecké stanice s tuzemským průmyslem. Vědci tak otestují prototyp větrné elektrárny a přísným testům kvality a trvanlivosti podrobí v extrémních podmínkách i potraviny. Téměř dvěma sty kilogramy kvalitních výrobků expedici zásobí společnost Hamé.

"Až do března tak budou vědci testovat mimo jiné paštiky a masové konzervy z prémiové řady Vynikající kvalita od Hamé, dále hotová jídla, džemy s vysokým podílem ovoce, kvalitní kečupy OTMA, rybičky či kompoty," říká Marcela Mitáčková, ředitelka pro marketing a vývoj z Hamé.

"Konzervy a další trvanlivé potraviny od Hamé se nám již osvědčily v minulosti. Využijeme je ale nejen na stravování. Chtěli bychom vyzkoušet, jak se plechovky a jejich obsahy chovají v extrémních klimatických podmínkách a plánujeme i další experimenty," potvrzuje Pavel Kapler.

Hamé své produkty v současnosti vyváží do zhruba 40 zemí na pěti kontinentech a spoluprací se stanicí a jejími vědci v Antarktidě tak "dobude" i zbývající šestý světadíl.

Autor: - red -Foto: archiv

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ