Vědci geneticky upravili ovce, pod UV světlem září

Věda a technika
28. 4. 2013 12:15
Uruguayské ovce jsou speciální (ilustrační foto).
Uruguayské ovce jsou speciální (ilustrační foto).

Ovce, které pod ultrafialovým světlem září, se podařilo s pomocí genetické modifikace vypěstovat vědcům v Uruguayi. Experiment začal v loňském roce, kdy se vědci rozhodli vzít zelený fluorescenční protein z jednoho druhu medúz a vpravit ho do genů devíti jehňat, aby zjistili, zda pak budou ovce ve tmě zářit. O více než šest měsíců později se jejich experiment ukázal jako úspěšný.

Všechny svítící ovce se chovají naprosto normálně jako jejich obyčejné kolegyně. Jedinou výjimkou je schopnost zářit pod UV světlem, napsal zpravodajský server CNN s odvoláním na vědce z uruguayského Ústavu pro zvířecí reprodukci a Pasteurova institutu.

Modifikace organizmů pomocí svítícího proteinu jsou v současné genetice, vývojové biologii a dalších příbuzných oborech už rutina. Většinou se k nim používá zelený fluorescenční protein, označovaný anglickou zkratkou GFP. Pochází z medůzy Aequorea victoria. Pokud je vystaven modrému nebo ultrafialovému světlu, začne sám svítit brčálově zeleně.

Je to užitečné, když chcete zjistit třeba, v jakých částech organizmu je aktivní nějaká bílkovina. Stačí ke genu pro ni přivěsit gen pro GFP, a pak modifikovanou potvoru osvítit. Pomocí GFP se dá sledovat i aktivita proteinů v rámci jedné buňky. Kromě vědeckého využití se dá modifikace genem pro GFP použít i pro potěšení. V současnosti je například k dostání svítící akvarijní rybka zebřička, prodávaná pod obchodním názvem GloFish.

Autor: - rjh - , ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Epic nabízí zdarma Chuchla od českého studia Amanita Design

Věda a technika
25. 4. 2025

Další podrobnosti o GTA 6 už brzy – insider slibuje informace o online režimu

Věda a technika
28. 4. 2025

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ