Američtí vědci ve čtvrtek oficiálně ohlásili vzácný objev: nový druh savce. Plachá mývalovitá šelma žije v horských lesích Jižní Ameriky a přírodovědci ji nazvali olinguito. Zvíře bylo již v minulosti lidem známé, zaměňovali je však za příslušníky již popsaných druhů, upozorňuje britský list Daily Mail.
Olinguito váží okolo jednoho kilogramu a pobývá v lesích Ekvádoru a Kolumbie. Živí se stromovými plody i menšími živočichy a vylézá především v noci, což dlouhá léta ztěžovalo jeho identifikaci. Podle vědců toto zvíře s hnědooranžovou huňatou srstí lidé znají už více než sto let, ale pletli si jej s jinými druhy zvířat. Jeden z olinguitů žil podle agentury AP dokonce před časem ve washingtonské zoologické zahradě pod označením běžného druhu savce.
"Objev olinguita nám ukazuje, že svět není dosud zcela prozkoumán, jeho nejzákladnější tajemství nejsou odhalena," řekl ve čtvrtek novinářům Kristofer Helgen z washingtonského vědeckého centra Smithsonian Institution, které objev oznámilo. "Tak trochu se skrýval přímo před našima očima," dodal Helgen.
Zatímco nové druhy hmyzu či nižších forem živočichů vědci objevují poměrně často, u savců k tomu dospějí jednou za několik let. Mezi poslední objevy patří podvodní šelma z Madagaskaru či několik druhů krys z Indonésie. Na západní polokouli se však nepodařilo nový druh savce podle Helgena popsat již 35 let.
Než mohli prohlásit za nový druh olinguita, museli mu ve Washingtonu změřit lebku a prohlédnout zuby a kůži, aby ji porovnali s již popsanými druhy. Ve srovnání s mývalem a nejvíce příbuzným druhem olingo je nový savec menší, má jiný tvar lebky a jeho srst je hustší, uvedli výzkumníci. Po potvrzení objevu jej vědecky "pokřtili" jako Bassaricyon neblina.