Vetřelci útočí. Evropu obsadilo už 12 tisíc nepůvodních druhů

Věda a technika
19. 9. 2012 17:30
Plzák španělský je příkladem invazního druhu. Zahrádkáři by mohli vyprávět.
Plzák španělský je příkladem invazního druhu. Zahrádkáři by mohli vyprávět.

Přičiněním člověka proniklo do evropských zemí už přes 12 tisíc nepůvodních druhů rostlin a živočichů, z nichž mnohé představují ekologickou hrozbu a způsobují ekonomické ztráty. Databáze, která informace o nich shromažďuje, se nyní i zásluhou českých odborníků rozrostla o více než 1300 položek.

"Nepůvodní druh je takový, který se přičiněním člověka, ať už úmyslným, nebo neúmyslným, rozšířil mimo oblast, v níž se v průběhu evoluce vyvinul. Dá se na to nahlížet i z druhé strany. Daný druh by se v určitém místě nevyskytoval, nebýt člověka," vysvětluje Petr Pyšek z Botanického ústavu Akademie věd, který se na vytváření evropské databáze významně podílel. Nepůvodní druh, který se úspěšně šíří a hraje v ekosystému významnou roli, ekologové označují za invazní.

Volně přístupná databáze DAISIE (Delivering Alien Invasive Species Inventory for Europe) nyní nabízí přehled všech zavlečených živočišných i rostlinných druhů a ukazuje dopad jejich výskytu na přírodu a společnost. Užitečná je nejen pro vědce a ochranáře, ale také pro politiky a veřejnost.

Ne každý nepůvodní druh působí problémy, některé z nich člověk ostatně využívá například jako zemědělské plodiny či hospodářská a domácí zvířata. Nicméně celkové škody způsobené biologickými invazemi jsou obrovské. Cizí druhy požírají druhy původní, kříží se s nimi, parazitují na nich a vytlačují je z jejich stanovišť. Přenášejí nemoci, škodí v zemědělství...

Bolševník velkolepý, vetřelec z Asie.Pro biology je dostatečným důvodem pro boj s invazními druhy prostý fakt, že ohrožují rozmanitost původní přírody, ale situace má i ekonomický aspekt. Náklady spojené s invazemi se v rámci Evropské unie odhadují nejméně na 10 miliard eur (198 miliard korun) ročně. Tento odhad je však nejspíš podhodnocený, protože u 90 procent druhů není jejich vliv dostatečně prozkoumán.

Pro Českou republiku databáze DAISIE uvádí 1354 nepůvodních druhů rostlin (původních je kolem tří tisíc), 557 bezobratlých a desítky hub a obratlovců, zejména ryb a savců. Z téměř 1400 druhů rostlin je asi sedmdesát invazních, z toho asi dvacítka představuje reálný problém - například křídlatky, trnovník akát šířící se do původních porostů nebo borovice vejmutovka ve skalních městech. Kontinentální Evropa na tom není zdaleka nejhůře, mnohem větší nesnáze působí nepůvodní druhy na ostrovech - jejich ekosystémy jsou vůči invazím zranitelnější.

Šíření nepůvodních druhů hodně pomohl rozvoj mezinárodního obchodu. Mnoho druhů putuje po světě poměrně nenápadně - rostliny prostřednictvím semen, hmyz v bedničkách s ovocem, vodní druhy v balastní vodě převážené jako zátěž v lodích.

DAISIE nyní obsahuje informace o 12 177 druzích (986 mořských, 669 sladkovodních, 2740 suchozemských bezobratlých, 400 suchozemských obratlovcích, 6658 suchozemských rostlinách a 724 druzích hub).

Další čtení

Epic nabízí zdarma Chuchla od českého studia Amanita Design

Věda a technika
25. 4. 2025

Další podrobnosti o GTA 6 už brzy – insider slibuje informace o online režimu

Věda a technika
28. 4. 2025

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ