VIDEO: Inteligentní vrána si vyrábí háček na chytání hmyzu

Věda a technika
29. 12. 2015 06:17
Vrána novokaledonská se svým nástrojem.
Vrána novokaledonská se svým nástrojem.

Krkavcovití ptáci mají za ušima. Zoologové už mnohokrát pozorovali, že používají nástroje. Jeden z nejchytřejších druhů je vrána novokaledonská, kterou je ale obtížné pozorovat v přírodě. Ornitologům se teď podařilo připevnit vráně miniaturní kameru.

Používání nástrojů je v přírodě vzácné a považuje se za důkaz inteligence. Nejlépe ho ze všech živočichů ovládáme my, lidé. Vrána nokaledonská si podle ornitologů vyrábí zvláštní háčky, jimiž hledá v opadu hmyz a další malou kořist. Zoologové o tom vědí už dlouhou dobu. Zachytit chování na video se ale ukázalo jako velice obtížný úkol. "Novokaledonské vrány je notoricky obtížné pozorovat," prohlásil Jolyon Troscianko z Birninghamské univerzity. "Není to jen kvůli náročnému tropickému terénu, v němž žijí, ale také proto, že jsou velice citlivé k vyrušování."

Trosciankovi se to však společně s kolegou Christianem Rutzem z Oxfordské univerzity povedlo. Museli kvůli tomu vyrobit speciální kameru. Vážila asi dvanáct gramů. Připevnili ji k jednomu z ocasních brk ptáků. Natáčela, dokud z vrány nespadla. Pak ji vědci našli podle radiového signálu, který vysílala.

Na upravený, místy zrychlený záznam se můžete podívat na vloženém videu. Vypadá poněkud zmateně, leč podle vědců obsahuje jak výrobu, tak použití loveckého háčku (Sledujte popisky.). Ornitologové připevnili k vranám 19 kamer. Kvůli pořízení záznamů strávili v terénu stovky hodin. Podrobný popis a závěry celého sledování zveřejnili v časopise Biology Letters.

Autor: Radek JohnFoto: Jolyon Troscianko, Youtube

Další čtení

Kalmar Mediterranean - menší příbuzný kalmara Hamiltonova

Vědci natočili největšího hlavonožce světa. Dorůstá velikosti auta

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Vědci možná objevili mimozemský život. Mají jistotu "jen" 99,7 procent

Věda a technika
17. 4. 2025
ilustrační foto

Čeští vědci: Zarostlá rumiště ve městech chrání zvířata i rostliny. A chladí vzduch

Věda a technika
15. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ