VIDEO: Vesničtí ptáci jsou hloupější než městští. Možná

Věda a technika
22. 3. 2016 14:23
Kněžík Loxigilla barbadensis pravděpodobně nemá oficiální české jméno.
Kněžík Loxigilla barbadensis pravděpodobně nemá oficiální české jméno.

Bydlet ve městě má spoustu nevýhod. Je tam hluk, špína, nezdravé ovzduší a kdovíco ještě. Na druhou stranu je to podnětné prostředí, které zatěžuje naši mysl, takže nezakrní. Asi to neplatí jen pro lidi.

Na vtipech o zpomalených vidlácích z venkova, jako je třeba Cletus Spuckler ze Simpsonových, asi něco bude. Obyvatelé měst jsou chytřejší než venkované. Zatím to ale platí jen o ptácích kněžících z  ostrova Barbados. Jejich inteligenci zkoumala skupina vědců v čele s Jeanem-Nicolasem Audetem z McGillovy univerzity v kanadském Montrealu. Kněžíci jsou drobnější, asi patnácticentimetroví ptáci. Ve volné přírodě sídlí v křovinách lesního podrostu. Dobře se ale přizpůsobili i městům.

Audet a jeho spolupracovníci chytili třiapadesát kněžíků z městských a venkovských oblastí a zkoušeli, jak si poradí s několika úkoly. V jednom z nich dostali ptáci zrní zavřené v šuplíku. Když se chtěli k potravě dostat, museli zásuvku otevřít (viz videa níže). V dalším, v principu podobném úkolu dostali kněžíci zrní v nádobě na konci podložky uvnitř tunelu z plexiskla. Aby si na něm mohli pochutnat, museli ho napřed z tunelu vytáhnout.

Kulturní spravedlnost

Výzkumníci připravili i test, který nevyžadoval manipulaci s předměty. Ukazovali kněžíkům různobarevné misky se zrním. Na některých bylo zrní přilepené a nedalo se sezobnout. Vědce zajímalo, jak rychle se ptáci naučí poznat nepoužitelnou misku podle barvy.

Městští ptáci převálcovali v řešení hádanek venkovské. Byli ale lepší jen v úkolech, které vyžadovaly manipulaci s věcmi. V učení se barvám nepozorovali ornitologové žádné rozdíly. Městští ptáci by proto nemuseli být přímo chytřejší než venkovští. Mohli by myslet jiným způsobem. Inteligence je obtížně vymezitelná i u lidí. Psychologové často citují definici, podle níž je inteligence to, co měří inteligenční testy.

Problém je už jen vymyslet test, který by fungoval pro různá etnika našeho vlastního druhu (třeba pro Čechy a Romy), natožpak pro druhy cizí. Otvírání šuplíků nebo přitahování nádoby se zrním minimálně působí jako víc městská činnost než venkovská, takže není divu, že se lépe daří městským kněžíkům.

Bílé krvinky

Audet a spol. testovali také imunitní systém ptáků. Ve městě narazí kněžíci na víc všelijakých nepřátelských mikroorganismů než na venkově. Proto by se dalo čekat, že bílé krvinky městských ptáků budou svižnější než venkovských. Imunitní systém je ale nákladná záležitost. Pokud by ptáci vkládali víc energie do mozku, mělo by jim jí zbýt méně na ochranu před parazity.

"Jelikož městští ptáci jsou lepší v řešení problémů, čekali jsme, že bude existovat trade-off," vysvětlil Audet. "Nemůžete být dobrý ve všem."

Nic takového se ale nepotvrdilo. Bílé krvinky městských kněžíků byly podle testů stejně výkonné jako krvinky kněžíků z venkova. Shrnuto: život ve městě ptáky mění, ale ještě bude nějakou dobu trvat, než budeme moci s jistotou prohlásit jak.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ