Výzkum: kachny brzdí na vodě nejčastěji v severojižním směru

Věda a technika
12. 7. 2013 13:18
Kachny přistávají na hladině v severojižním směru, může za to magnetické pole Země.
Kachny přistávají na hladině v severojižním směru, může za to magnetické pole Země.

Kachny nejčastěji přistávají na hladině v severojižním směru, může za to magnetické pole Země. Zjistil to tým vědců z České zemědělské univerzity a německé University Duisburg-Essen, jejichž výsledky bádání nyní publikoval odborný časopis Frontiers in Zoology.

Natáčení těla severojižním směrem přitom badatelé už dříve odhalili také u dalších zvířat. Poznatky o tomto zvířecím kompasu u vodních ptáků by podle vědců bylo možné využít například v letectví. Vědci zkoumali více než 3300 dosedů na hladinu u hejn čtrnácti druhů vodních ptáků v osmi zemích světa. S dalekohledy a kompasem seděli u vody a po každém přistání odečetli směr dosedu. Přišli tak na to, že bez ohledu na směr příletu ptáci přistávali mnohem častěji v severojižním směru.

"Vzhledem k absenci jakýchkoli společných činitelů, jako je vítr, slunce, směr příletu, ovlivňujících směr dosedání vodního ptactva na hladinu, můžeme za nejpravděpodobnější a zřejmě jediné vysvětlení považovat orientaci k siločárám magnetického pole Země," uvedl vedoucí katedry myslivosti a lesnické zoologie fakulty lesnické a dřevařské ČZU Vlastimil Hart. "Tato orientace zřejmě udává jednotný směr přistávání v případě bezvětří, a zabraňuje tak případným srážkám dosedajících ptáků," dodal.

Výsledky tak doplnily dřívější zjištění česko-německého badatelského týmu, který přišel na to, že díky tomuto "šestému smyslu" se severojižním směrem natáčejí i kapři v kádi nebo stáda skotu a jeleni na pastvinách. Hart ČTK řekl, že v budoucnu chtějí vědci zkoumat vnímání magnetického pole, takzvanou magnetorecepci, také u psů.

Výsledky pozorování ptáků by prý bylo možné využít v letectví. Nyní je totiž podle Harta pro piloty velmi obtížné přistávat na letišti ležícím u vodní plochy, protože voda při přistání zkresluje výšku, směr a sklon letadla. Kachny a další vodní ptáci však s přistáním přímo na hladině problém nemají, v očích mají totiž zřejmě systém podobný jakémusi sklonoměru.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ