Známý dinosaurus měl podle nových zjištění kohoutí hřebínek

Věda a technika
26. 12. 2013 10:00
Edmontosaurus asi vypadal jinak, než si paleontologové mysleli.
Edmontosaurus asi vypadal jinak, než si paleontologové mysleli.

Obrázkům dávno vyhynulých zvířat není radno věřit. Podle kostí se dá odhadnout, jak zkamenělá potvora vypadala. Vědět s jistotou to už však nikdy nikdo nebude.

Edmontosaurus je jeden z nejznámějších dinosaurů vůbec. Jeho jméno znamená "ještěr z Edmontonu" podle místa, kde ho paleontologové poprvé vykopali. Edmontosauři chodili po zemi před 73 až 65,5 milionu let. Patřili do čeledi takzvaných kachnozobých dinosaurů Hadrosauridae a pravděpodobně žili ve velkých stádech. Edmontosauři jsou i hlavní hrdinové trikového dokumentu BBC Putování dinosaurů, který dostal na ČSFD výborných čtyřiasedmdesát procent. Kdyby uživatelé databáze věděli, že dokument obsahuje podstatnou nepřesnost, mohli by si udělování hvězdiček rozmyslet.

Autoři dokumentu jsou v tom ovšem nevinně. Edmontosauři dost možná vypadali jinak, než si je vědci představovali, navzdory skutečnosti, že je měli za dobře prozkoumaný druh. Tvrdí to v časopise Current Biology skupina paleontologů vedená Philem Bellem z Novoanglické univerzity v australském Armidale. Našli fosilii, podle níž se zdá, jako by Edmontosauři měli hřebínky podobné těm, jimiž se pyšní kohouti.

Zkamenělinu objevili paleontologové poblíž řeky Red Willow River v západní části kanadské provincie Alebrta. Pozůstatky patřili k druhu Edmontosaurus regalis. Bylo to stvoření dlouhé od špičky tlamy ke špičce ocasu dvanáct metrů. Žilo před třiasedmdesáti miliony let.

Většina kachnozobích dinosaurů se vyznačovala všelijakými rohy a dalšími podobnými výrůstky na lebkách. Edmontosaury však považovali vědci až doteď za výjimku. Nová fosilie dokazuje, že něco na hlavě přece jen měli.

Hřebínek nejspíš plnil nějakou sociální funkci. Signalizoval stáří, kondici nebo postavení svého majitele ve skupině. K boji byl pravděpodobně moc měkký. Nemohl sloužit ani jako zásobárna tuku, podobně jako například hrb velblouda. Na to byl moc malý.

Většina nalezených fosilií edmontosaurů nepatří k druhu E. regalis, nýbrž k příbuznému E. annectens. U něj si hřebínků nikdo  nevšiml. Není jasné, jestli je to proto, že je paleontologové nehledali, nebo jestli zvířata opravdu žádné neměla.

Autor: Radek JohnFoto: Bell, Fanti, Currie, Arbour, Current Biology

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ