Francouzi a Nizozemci jsou pionýry v novém způsobu obrany proti dronům. Ke zneškodňování bezpilotních letounů jim slouží vycvičení orli. V historii využívání zvířat k vojenským účelům byla rozepsána další kapitola.
Je jasno a nad polem se vznáší malý bílý dron. Jeho čtyři vrtule monotónně vrčí. Vtom se ozve přerušované hvízdání. Dron se rychle snaží změnit směr. Marně. Zezadu přilétá orel, popadne přístroj do svých pařátů a rychle se s ním snese na zem. Dobrá práce. Dravec se může těšit na chutnou masitou odměnu.
Francouzská armáda se pochlubila programem, který na letecké základně Mont-de-Marsan v Nové Akvitánii zahájila loni na jaře. Zatímco jinde se uvažuje o tom, že drony nahradí dravce, kteří u letišť plaší ostatní opeřence, tady uvažují opačně - cílem je vycvičit dravé ptáky k tomu, aby letiště a další citlivá místa chránili právě před drony. Výsledky zatím vypadají slibně.
Zvířecí války
Je to paradox - lidé musejí spoléhat na zvířata, aby je bránila před jejich vynálezy. Horší nicméně je, když se lidé snaží (nejčastěji ve válečných konfliktech) používat zvířata jako vynálezy. Jejich poslání má bohužel často co do činění s vybuchováním a jinými druhy nedobrovolného sebeobětování. Zvláštní kapitolou je pak využívání fauny ke špionáži. Stěží uplyne rok, aby světové agentury neinformovaly o novém obskurním případu, jehož aktéry jsou zpravidla Izrael a některá z muslimských zemí, cítící se poškozená slíděním jeho údajného zvířecího špeha. Aktuální vydání časopisu TÝDEN vám přináší výběr toho nejzajímavějšího z nedávných dob.
* K čemu Izrael využívá supy?
* Proč už "nefrčí" holubi?
* Jakým způsobem se využívali krocani jako padák?
* K čemu sloužila kuřata v armádě USA?
* Čeho se báli Palestinci?
* Co se skrývá pod pojmem "protitankový pes"?