Americké marsovské vozítko Curiosity poprvé použilo speciální kartáč, kterým bude napříště čistit svou cestu od drobných překážek a ošetřovat i předměty určené k podrobnějšímu zkoumání. Oznámil to dnes na svých webových stránkách americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Curiosity pracuje na Marsu od loňského srpna a na rudé planetě má pátrat po stopách mikrobiálního života.
Motorem ovládaný drátěný kartáč je umístěný na otočné hlavici pracovního ramene sondy. Má upravovat povrch, kterým bude vozítko projíždět, a čistit od prachu předměty, které má Curiosity v plánu podrobněji zkoumat.
Podle NASA byla za místo prvního testu pro marsovský smeták zvolen kus skály zvaná Ekwir 1, která leží v prohlubni Yellowknife Bay nedaleko Galeova kráteru. Američtí experti chtějí místo využít i k prvnímu testu příklepové vrtačky, jež je rovněž součástí vědecké výbavy Curiosity.
Vrtačka by mohla být vyzkoušena už během příštího týdne. Vrt umožní získat prachový vzorek z až pěticentimetrové hloubky vybrané horniny. Odebraný prach pak vyhodnotí mobilní laboratoř.
Kartáč se oficiálně jmenuje "nástroj pro odstranění prachu" (Dust Removal Tool, DRT). Podle Diany Trujillové, expertky NASA, je nezbytnou pomůckou k tomu, aby budoucí výzkumy byly úspěšné.
"K vrtu potřebujeme rovný povrch zbavený prachu, aby se vrtačka mohla ke zkoumanému předmětu bezpečně přiblížit až na vzdálenost jednoho centimetru," řekla Trujillová. První zkouška kartáče podle ní proběhla "rozhodně dobře".
Na fotografii NASA je jasně patrný prostor na plochém kamenném povrchu, který kartáč Curiosity očistil. Při prvním testu zbavil nečistot plochu o rozměrech 47 na 62 milimetrů, která má ve srovnání s okolím světlejší barvu.