Jednoduše vyrobená čočka změní chytrý telefon v lupu

Věda a technika
1. 5. 2014 10:10
Čočka vypěstovaná na mikroskopickém sklíčku.
Čočka vypěstovaná na mikroskopickém sklíčku.

Čočka připevněná k fotoaparátu mobilního telefonu zvětšuje zkoumané předměty až sto šedesát krát. K jejímu vytvoření australští vědci nepotřebovali žádná složitá zařízení. Stačilo kapátko, krycí sklíčko, trouba a materiál na výrobu kontaktních čoček.

Tento nový způsob, jak si doslova upéct vlastní čočku, vznikl náhodou v laboratoři doktora Steva Leeho z Australské národní univerzity v Canbeře. "Skoro jsem je vyhodil. Náhodou jsem se o nich zmínil kolegovi Tri Phanovi, kterého to velmi nadchlo," vzpomíná Lee. Jeho tým v tu dobu s Phanem spolupracoval na vývoji rámu čočky, který by šel vyrobit pomocí 3D tiskárny. Vytvoření nového typu čočky je oproti tradičním metodám až nečekaně jednoduché a levné.

Na krycí sklíčko mikroskopu Lee nechal spadnout kapku polydimethylsiloxanu (PDMS), lineárního polymeru, který se někdy používá k výrobě měkkých kontaktních čoček. Potom nechal látku ztvrdnout v sušící troubě při 70°C, aby základ ztuhnul a přidal k ní další kapku PDMS. "Pak jsme sklíčko obrátili a nechali pracovat gravitaci," vysvětluje Lee. Kapka se díky jejímu působení prohnula a vzniklo tak potřebné zakřivení. Pak už jen dal téměř hotovou čočku opět ztvrdnout.

Čočka by se mohla podle Leeho začít prodávat během několika dalších měsíců. Díky nenáročnému způsobu výroby by mohla stát jen kolem dvou dolarů. Z chytrého telefonu by se tak v okamžiku mohl stát mobilní mikroskop nebo podle Phana mobilní laboratoř. Tu by mohli využít i zemědělci v odlehlých oblastech. "Můžou vyfotit hmyz nebo houby na svých plodinách a nahrát obrázky na internet, kde pak odborníci mohou určit, jestli jsou problémové nebo ne," řekl Lee.

Takto vylepšený mobil by se mohl dát použít i místo drahého dermatoskopu, pomocí kterého lékaři zkoumají, jestli nemá pacient melanom. Australským vědcům se zatím podařilo vytvořit čočky o průměru o něco větším než jeden centimetr. Na jeho zvětšení, které by mohlo rozšířit možnosti využití, dále pracují.

Autor: Kamila ŽihlováFoto: anu.edu.au

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ