Postgraduální student Kyle Gluesenkamp z Marylandské univerzity je se svými 61 kilogramy sice tintítko, ale kondici má perfektní. Právě kombinace muší váhy a slušné fyzičky ho předurčila k tomu, aby se stal pilotem vrtulníku Gamera 2, s nímž dosáhl (zatím neoficiálního) světového rekordu v délce letu helikoptéry poháněné výlučně lidskou silou.
Gamera 2, pojmenovaná podle létající želvy z japonských katastrofických filmů ze 60. let, se udržela ve vzduchu plných 50 sekund. Výrazně tak překonala dosavadní světový rekord. V roce 1994 se japonská člověkem poháněná helikoptéra Yuri I udržela ve vzduchu 19,46 sekundy. Oficiální potvrzení nového rekordu by mělo být záležitostí několika týdnů.
Na vývoji Gamery se podílí asi čtyřicet studentů Marylandské univerzity. Rekordní let se uskutečnil pod střechou, aby extrémně citlivé a jemně vyvážené zařízení neohrozil vítr. Studenti se museli uchýlit do velké tělocvičny, protože jejich helikoptéra se svými rozměry vyrovná Boeingu 737. Sedadlo pro pilota je zavěšeno ve středu kříže, jehož ramena z uhlíkových vláken měří osmnáct metrů. Na konci každého z nich je rotor o délce třináct metrů.
Přes velké rozměry stroj bez pilota váží pouhých 32 kilogramů. Aby se odlepil od země do výšky 60 centimetrů, musí "lidský motor" vyvinout výkon 460 wattů (0,62 koně). Rotory se otáčejí rychlostí dvacet otáček za minutu. Pilot je pohání přes soustavu převodů, přičemž do práce musí zapojit všechny čtyři končetiny.
Gamera 2 se zatím vznesla jen do výšky několika desítek centimetrů. Studenti ale mají ambicióznější cíl. Rádi by získali Sikorského cenu Americké společnosti pro helikoptéry v hodnotě 250 tisíc dolarů. Získá ji tým, který jako první vyvine stroj schopný udržet se ve vzduchu nejméně 60 sekund, přičemž alespoň na okamžik vystoupá do výšky tří metrů. Pilot přitom nesmí opustit vymezený sektor o ploše deseti metrů čtverečních. Cena byla vypsána před třiceti lety, dosud se jejímu získání nikdo ani nepřiblížil.
Gamera 2 by podle studentských výpočtů měla zvládnout více než minutový let, nestačí však na dosažení požadované výšky. K tomu bude potřeba dalších technologických vylepšení.
Vertikální start vyžaduje asi třikrát více energie než vzlet letadla na dráze, proto je vývoj lidmi poháněných helikoptér tak obtížný, přestože o jejich konstrukci uvažoval už Leonardo da Vinci. První šlapací letadlo naproti tomu vzlétlo už v roce 1923, byť tehdy "létající kolo" vybavené sedmi křídly nad sebou zvládlo pouze skok dlouhý 6,1 metru. Světový rekord drží Daedalus 88 (pojmenovaný po řeckém mytologickém vynálezci Daidalovi) vyvinutý na MIT, který v roce 1988 za 3 hodiny a 54 minut uletěl 115 kilometrů.