Superpočítač Salomon, který je nejvýkonnější v České republice a loni začal fungovat v národním centru IT4Innovations v Ostravě, za rok svého provozu spočítal 435 projektů. Využívají ho například chemici, astrofyzici, matematici nebo strojaři. Informovala o tom mluvčí centra Karina Pešatová.
"Odborníci využívají Salomon pro velmi různorodé projekty. Jmenovitě to jsou například návrh léčiv, šíření ultrazvukových vln lidským tělem při léčení nádorů, šíření tepla uvnitř planet a jejich měsíců a mnohé další. Tyto projekty jsou specifické a potřebují pro své výpočty superpočítač. Nedají se spočítat na počítači či laptopu, a to ani kdyby jich vědci měli k dispozici větší množství najednou," vysvětlila Pešatová.
Superpočítač podle ní využívají odborníci z prestižních vědeckých institucí, jako jsou například Akademie věd, Univerzita Karlova, České vysoké učení technické v Praze, Vysoké učení technické v Brně, Masarykova univerzita a další.
"Zažádat o výpočetní čas na Salomonu je pro kteréhokoli zájemce z řad českých výzkumníků a vědců velmi snadné, stačí zaslat svůj projekt do jedné z našich grantových výzev. Vypisujeme je třikrát ročně a ta nejbližší bude v říjnu," uvedl ředitel IT4Innovations Martin Palkovič.
Komponenty superpočítače Salomon se do datového sálu v budově IT4Innovations začaly navážet loni v březnu 2015. Po testech byl superpočítač v září uveden do provozu. V té době byl na 40. místě světového žebříčku nejvýkonnějších superpočítačů na světě, momentálně mu náleží pětapadesátá příčka.
IT4Innovations národní superpočítačové centrum poskytuje českým i zahraničním výzkumným týmům z akademické sféry i průmyslu nejmodernější technologie a služby v oblasti superpočítání. V současné době provozuje dva superpočítače - Anselm, který byl instalován v létě 2013, a právě Salomon, jehož výkon je srovnatelný s asi 74 tisíci notebooky. Stroj nese jméno ostravské šachty a také bankéře Salomona Mayera von Rothschilda, který je spjat s regionem i s hornictvím.