Uživatelé sociálních sítí neustále na něco klikají. Počítače se tak o nich mohou dozvědět víc než jejich vlastní rodina. Proti lidem mají výhodu v možnosti zpracovávat velké množství informací najednou.
Stačí deset lajků na Facebooku, aby vás stroj dokázal poznat lépe než kolega v práci. Po sedmdesáti lajcích vás bude znát lépe než váš spolubydlící. Po sto padesáti o vás bude vědět víc než váš rodič nebo sourozenec, po třech stovkách překoná vašeho partnera. Tvrdí to Wu Youyou a David Stillwell z Cambridgeské univerzity společně s Michalem Kosinským ze Stanfordovy univerzity v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences. Psychologové analyzovali data od 86 220 dobrovolníků, kteří vyplnili na Facebooku osobnostní dotazník.
Uživatelé zároveň poskytli vědcům data o stránkách, které označili tlačítkem "Líbí se mi". Osobnosti 17 622 z těchto lidí popsali výzkumníkům jejich blízcí v dalším dotazníku. U 14 410 byli dokonce dva. Dotazníky měřily osobnost na škálách tzv. velké pětky.
Je to zatím nepřekonaný způsob, jak popsat lidský charakter, původně odvozený z analýzy jazyka v osmdesátých letech minulého století. Každý z nás se podle něj dá umístit na pěti osách, které vyjadřují, čím se v oblasti psychiky liší od ostatních lidí.
Osy se většinou v češtině pojmenovávají otevřenost k novým zážitkům, svědomitost, extroverze, přívětivost a neuroticismus. Například první zmíněná osa vyjadřuje sklon ke zvědavosti, vyhledávání dobrodružství, neobvyklých zážitků, oceňování originality a tak podobně. Pokud na Facebooku olajkujete třeba stránku Salvator Dali, asi byste mohli mít v testu velké pětky vyšší skóre otevřenosti.
Je dobře, že o nás počítače mohou vědět víc než jiní lidé? Těžko říct. Předpoklady o osobnosti, ať už vlastní, nebo jiných lidí, využíváme denně. Počítače by nám mohly radit, jaké si vybrat povolání, koho najmout na určitou práci nebo třeba koho si vzít. Na druhou stranu by je ale mohli využívat obchodníci, aby nám vnutili, co si máme koupit, případně tvůrci politických kampaní, aby nám řekli, koho máme volit.