Vědcům z dětské nemocnice ve Filadelfii se podařil unikátní objev. Pracují totiž na zařízení, které by mohlo v blízké době nahradit inkubátory. Přístroj by tak pomáhal udržet předčasně narozené děti naživu mimo dělohu bez budoucích zdravotních komplikací. Informaci uvedl web Daily Mail.
Přestože přístroj vypadá jako plastový vak z nějakého z sci-fi filmu, byl úspěšně testován na jehňatech. Umělá děloha, jak zatím vědci přezdívají vynálezu, by měla co nejvíce napodobit skutečný lidský orgán.
V současné době dokážou lékaři zachránit dítě, které se narodí přibližně ve 22 až 23 týdnů, místo běžných 37 týdnů. I když je u předčasných porodů je velká pravděpodobnost, že se dítě zachrání, pořád existují rizika, že bude mít v budoucnu vážné zdravotní problémy. Ty mohou například souviset s nedostatečně vyvinutým srdcem, plícemi a jinými orgány. "Náš systém by mohl zabránit těžkých chorobám, kterými často trpí předčasně narození jedinci," vysvětlil ředitel centra pro výzkum plodu v dětské nemocnici ve Filadelfii Alan Flake.
Předčasně narozená miminka lékaři ukládají do inkubátorů, což jsou zařízení, která mají co nejvíce napodobit prostředí matčina těla teplotou a vyšší koncentrací kyslíku. Vědci z Filadelfie však uvádějí, že tyto přístroje se i přes veškeré snahy od těla matky výrazně liší a nejsou tak sterilní jako tekuté vaky. Proto vytvářejí umělou dělohu, která by měla co nejvíce kopírovat přirozené prostředí.
Dítě v plastovém vaku by mělo být obklopeno kapalinou podobnou plodové vodě, do které jsou uměle přiváděny živiny. Miminko může normálně dýchat přes pupeční šňůru, stejně jako tomu je uvnitř matky.
Zabrání se chorobám
Rozdíl mezi inkubátorem a umělou dělohou spočívá v tom, že dítě v inkubátoru již musí dýchat pomocí svých nevyvinutých plic - v tomto případě pak vznikají různé zdravotní komplikace. Infekce plic je totiž běžným problémem a častou příčinou náhlého úmrtí u předčasně narozených dětí. Nový výzkum však chce takovým ztrátám na životech zabránit.
"Tento systém je potenciálně daleko lepší než to, co mohou nemocnice v současné době předčasně narozeným dětem poskytnout. Umělá děloha by mohla vytvořit novou úroveň péče a mohla by udržet na životě i extrémně brzy narozené děti," uvedl Flake.
Experti zatím přístroj testovali pouze na nedonošených jehňatech. Výsledky výzkumu si výzkumníci pochvalují. Zvířata totiž uvnitř umělé dělohy normálně dýchala, otevírala oči, rostla a vykazovala i běžnou neurologickou aktivitu.
"Přístroje se však netýkají nahrazení dělohy v první polovině těhotenství. Jde o vývoj, který se týká předčasně narozených dětí," objasnil britský odborník Colin Duncan z univerzity v Edinburghu. Než se ale zařízení dostane plně do provozu, bude to ještě nějakou dobu trvat. Podle odhadů by se mohla umělá děloha využívat v horizontu deseti let.