Turínské plátno, vzácná relikvie, kolem níž se traduje spousta pověstí. Pro vědce je lněný kus textilie předmětem zkoumání, pro křesťany je to jeden ze symbolů víry v Ježíše Krista. Nové objevy však naznačují, že záhadný otisk tváře muže může skutečně patřit Ježíšovi. Dokazuje to krev, která je na plátně patrná. Informaci uvedl web The Daily Mail.
Výzkumný pracovník Institutu krystalografie v italském městě Bari Elvio Carlino uvádí, že malé částice v textilii odhalují "velké utrpení" oběti zahalené v pohřební látce. Zmíněné částice měly podle dalšího odborníka Giulioha Fantiho z univerzity v Padově zvláštní strukturu a velikost.
Fanti vysvětlil, že krev nalezená na plátně obsahuje vysoké množství kreatininu a feritinu. Ty se údajně vyskytují u lidí, kteří trpí silnými traumaty, jako je například mučení.
"Během našich experimentů jsme zjistili přítomnost biologických nanočástic. Ty poukazují na násilnou a traumatizující smrt člověka, který byl do Turínského plátna zabalen," uvedl Fanti.
Výzkumníci údajně čerpali zejména z experimentálních důkazů o studiích atomového řešení a nedávných lékařských studiích u pacientů, kteří utrpěli hodně úrazů a mučení. "Tato zjištění mohou být odhalena pouze na základě nedávno vyvinutých metod z oblasti elektronové mikroskopie," doplnil Elvio.
Relikvie
Záhadná relikvie měří zhruba čtyři metry a váží 1420 gramů. Traduje se, že jde o textilii, do které bylo krátce po ukřižování zahaleno tělo Ježíše Krista. Na plátně je pouhým okem viditelný otisk mužské postavy, která byla vysoká přibližně 180 centimetrů. Stáří nebožtíka se odhadovalo na 35 až 40 let. Podle otisku měla osoba dlouhé vousy a vlasy mu dosahovaly po ramena.
Název se odvozuje od italského města Turín, kde je plátno v současné době vystaveno, a to v katedrále svatého Jana Křtitele. Během návštěvy města v roce 2015 se u něho například zastavil i sám papež František a tiše se před ním pomodlil.