Už žádné nabíječky? Vědci vynalezli telefon bez baterie

Věda a technika
11. 7. 2017
Prototyp bezbateriového telefonu.
Prototyp bezbateriového telefonu.

Američtí vědci z Washingtonské univerzity přišli s nečekanou novinkou. Tou se stal mobilní telefon, který však k fungování nepotřebuje žádnou baterii. Informaci uvedl web univerzity.

Je to významný pokrok, který v budoucnu může znamenat konec všem zamotaným nabíječkám, kabelům a vybitým aparátům. Místo toho bude telefon získávat několik mikrowattů energie z okolních rádiových signálů nebo světla. Tým odborníků nový aparát ihned vyzkoušel. Uskutečnil hovor přes aplikaci Skype, což prokázalo, že prototyp vyrobený na takovém principu může přijímat a vysílat řeč bez omezení.

"Postavili jsme to, co považujeme za první funkční mobilní telefon, který k fungování nepotřebuje žádnou baterii, a tím tak spotřebuje téměř nulovou energii," uvedl člen výzkumného týmu Shyam Gollakota. "Abychom dosáhli velmi nízké spotřeby, potřebujeme napájet telefon z energie získané z jeho okolí. Musíme přemýšlet nad tím, jak celý přístroj navrhnout."

Aby vědci dosáhli velmi nízké spotřeby energie u klasických aparátů, museli by eliminovat změnu analogových signálů, které přenášejí zvuk na digitální data. Ty telefon dokáže "pochopit". Tento proces však podle odborníků spotřebovává velké množství energie. Proto je nemožné navrhnout takový mobilní aparát, který se může spoléhat jen na okolní napájecí zdroje.

Místo toho však bezbateriový telefon funguje na jiné bázi: využívá nepatrné vibrace buď v mikrofonu či reproduktoru zařízení, ke kterým dochází vždy, když člověk zahájí hovor. K těmto komponentům je také připojena anténa, která převede tento pohyb na změny standardního analogového rádiového signálu vysílaného mobilní základnovou stanicí. Tento proces v podstatě kóduje řečové vzory v odražených rádiových signálech způsobem, který nepotřebuje téměř žádnou energii.

Chcete-li přenášet řeč, používá telefon vibrace z mikrofonu přístroje pro kódování řečových vzorců v odražených signálech. Pokud by někdo chtěl přijmout hovor, převedou se kódované rádiové signály na zvukové vibrace, které jsou zvednuty reproduktorem telefonu. V prototypovém zařízení uživatel stiskne tlačítko pro přepínání mezi režimy "vysílání" a "poslech".

Vlastní stanice

Tým odborníků také vytvořil vlastní stanici pro vysílání a příjem rádiových signálů, které zajišťují funkčnost jejich vynálezu. Tato technologie by mohla být v budoucnu integrována do standardní mobilní síťové infrastruktury nebo směrovačů wi-fi, které se běžně používají k volání.

"Zkuste si představit, že v budoucnu by všechny mobilní věže nebo směrovače wi-fi mohly přicházet s naší technologií základnové stanice," uvedl spoluautor Vamsi Talla, bývalý doktorand elektrotechniky UW a výzkumný pracovník společnosti Allen School. "A pokud by měl každý dům wi-fi směrovač, mohli bychom získat pokrytí bez baterií naprosto všude." 

Tento prototyp telefonu si během jeho používání vystačí s 3,5 mikrowatty. To je přibližně sto tisíckrát méně energie, než kterou spotřebuje standardní smartphone. Nový vynález zatím dokáže fungovat do vzdálenosti téměř 10 až 15 metrů od základnové stanice.

Autor: - mel -Foto: , youtube.com

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné