Tři kolečka v trojúhelníku a ložisko uprostřed. To je spinner - antistresová hračka, rotující "káča", která dobývá svět. Drží se v ruce mezi palcem a ukazováčkem a roztáčí prsty. Autorka Catherine Hettingerová však ze svého vynálezu neuvidí ani dolar. Neměla na prodloužení patentu.
Spinner během několika měsíců pobláznil snad polovinu planety, vždyť různé jeho druhy obsadily prvních deset míst žebříčku nejprodávanějších hraček internetového obchodu Amazon. Extrémně populární je hlavně v USA a Německu, trend se ovšem pomalu dostává i do Česka.
Hračka se vejde do dlaně a dá se sehnat i za méně než dvě stovky. Spinnery se vyrábějí z různých materiálů od papírových, které je možné sestavit i doma, až po titanové a karbonové s cenou převyšující 500 korun. Někdo si svůj spinner vylepšuje k obrazu svému, jiní si ho rovnou tisknou na 3D tiskárnách.
Volný patent
Prodeje spinnerů letos překročily hranici deseti milionů kusů a stále stoupají. Ačkoli výrobci vydělávají na roztočených osičkách miliony dolarů, jejich vynálezkyně Catherine Hettingerová z nich nemá ani cent. Hračku vymyslela už před osmnácti lety v Kalifornii, v roce 2005 si však nemohla dovolit poplatek 400 dolarů (9440 korun) za prodloužení registrace na patentovém úřadě a její vynález byl rázem volný. "Je to jednoduché, prostě jsem v té době neměla peníze," říká Hettingerová. "I tak jsem ale ráda, že z mého vynálezu mají lidé radost."
Catherine spinner vymyslela, když byla nemocná a starala se o malou dceru. "Nemohla jsem uklízet, nemohla jsem si s ní ani hrát, a tak jsem vzala staré noviny, nůžky a izolepu a začala něco vytvářet," říká Hettingerová. "Ani jsem nevěděla, co dělám, jen jsem si tak skládala. Když se to mé dceři líbilo, nápad jsem zdokonalila." Poté začala hračku vyrábět ve větších sériích a dokonce prodala několik tisíc testovacích kusů. Říká však, že to nedělala pro peníze. Když jí došly vlastní prostředky, úniku na volný trh nemohla nijak zabránit.
Podle některých škol v USA spinner vyrušuje děti od výuky, a jeho používání proto zakázaly. Jiné ho naopak vnímají jako způsob, jak pomoci dětem s poruchou koncentrace.
Hračičky pomáhají
"Vím o případech autistů, jimž hračka pomohla se soustředěním," tvrdí Catherine. Nikdo na světě podle ní zatím nevypracoval profesionální studii, která by popisovala dopad antistresových hraček na kvalitu výuky. "Existuje ale výzkum, jenž zkoumal působení mačkacího míčku na žáky šestých tříd během přednášky. Chování, pozornost, schopnost psát a komunikovat - to všechno se významně zlepšilo," tvrdí autorka spinneru.
Podobná udělátka se ostatně objevují v každé době. V Česku byla svého času populární například inteligentní plastelína, která se mohla modelovat a trhat na kusy, skákala jako hopík, měnila barvy podle okolní teploty a některé druhy byly dokonce magnetické. Stejně jako sada 216 kuliček, z nichž se daly stavět dlouhé linie či tvary nebo bylo možné je, světe, div se, mačkat. Jejich popularita ovšem s postupem času opadla, když se začaly množit případy spolknutých kuliček, které se ve střevech spojily a poněkud ztěžovaly trávení.
Existuje mnoho způsobů, jak si v práci ulevit od stresu. "Mít něco v ruce" prostě pomáhá.