Vědci objevili housenku, která může očistit svět od plastu

Věda a technika
4. 5. 2017 05:15
Larva zavíječe voskového.
Larva zavíječe voskového.

Svět se topí v plastech. Nový objev by ale mohl významně pomoci v boji s nežádoucím odpadem a odvrátit tak ekologickou katastrofu. Španělští vědci totiž zjistili, že larva zavíječe voskového umí požírat igelitové tašky. Malá housenka by tak mohla vyřešit celosvětový problém. O vědecké revoluci informoval americký deník Huffington Post.

Jedna plastová lahev či igelitový sáček se v přírodě rozkládá 100 až 400 let. Nyní by klíčem k urychlení procesu mohl být typ parazitické larvy, který hubí včelstva. Vědkyně Federica Bertocchiniová z Institutu biomedicíny a biotechnologie v Kantábrii přišla na nezvyklý apetit housenek čistě náhodou.

Bertocchiniová larvy umístila do plastového sáčku poté, co napadly včelí úly, o které se starala. Když se vědkyně později na tašku podívala, zjistila, že larvy si prokousaly cestu ven. "Housenky byly všude," popisuje počátky výzkumu Bertocchiniová pro časopis Current Biology. Spolupracovníci španělské vědkyně objev zaujal a celý proces znovu vyzkoušeli. Badatelé během pokusu zavřeli 100 larev do igelitového sáčku. Housenkám se po pouhých 40 minutách podařilo prokousat ven. Po uplynutí 12 hodin plast zcela rozžvýkaly.

Podle Bertocchiniové má vosk a plast některé podobné chemické vlastnosti a je možné, že právě tyto vlastnosti larvy na plastu lákají. Nejenže housenky umějí požírat igelitové tašky, po jejich zpracování vylučují látku etylenglykol, jenž se používá do nemrznoucích směsí.

"Housenka produkuje něco, co přeruší chemické vazby plastu. Látka je obsažena pravděpodobně ve slinných žlázách nebo v bakteriích, které se nacházejí ve střevech," řekla Bertocchiniová. Podle vědců by se parazit mohl stát klíčem ke snížení velkého množství plastového odpadu ve světě.

Autor: -tya-Foto: , Youtube

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ