Neuvěřitelný experiment
VIDEO: Nad hlavami šesti mužů explodovala atomová bomba
22.07.2012 09:00
Píše se 19. červenec 1957. V poušti sto kilometrů severozápadně od Las Vegas stojí pět důstojníků US Air Force a jeden kameraman. Pozorují, jak jim nad hlavami přelétají dva bombardéry F-89, z nichž jeden odpálí raketu s atomovou hlavicí. Exploduje přímo nad nimi.
Bomba o síle dvou kilotun TNT (osmkrát slabší než Little Boy, který zničil Hirošimu) explodovala ve výšce 5,6 kilometru (video mylně uvádí 10 000 stop, tedy 3 kilometry). Na videu je vidět nejprve záblesk exploze, po chvíli mikrofon zachytí i její zvuk, který se vzduchem šíří mnohem pomaleji než světlo.
"Stalo se to, okolní kopce se chvějí. Je to ohromující! Přímo nad našimi hlavami," komentuje to s nadšením v hlase jeden z mužů, zatímco přes sluneční brýle pozoruje zářivý mrak, který se rychle rozpíná.
Pětice dobrovolníků se účastnila pokusu, který měl demonstrovat relativní bezpečnost zkoušek jaderných zbraní v atmosféře. Armádní kameraman neměl na výběr, úkol scénu natočit dostal příkazem. Všichni přežili, veřejnost se však celkem pochopitelně o bezpečnosti podobných kejklů přesvědčit nepodařilo. Obyvatelé nedalekých městeček, na něž se každou chvíli snášel radioaktivní prach v důsledku jaderných zkoušek, věděli svoje. Mnozí zemřeli na rakovinu, vláda později místním obyvatelům vyplácela odškodné.
Video z vládního archivu, na něž upozornil web americké rozhlasové sítě NPR, je výjimečné i tím, že na něm není zvuk uměle synchronizován s obrazem, takže můžeme scénu pozorovat tak, jak ji spatřili účastníci pokusu. Nejprve tichá exploze, se zpožděním ohromující hluk.
Bomba explodovala dostatečně vysoko, aby vojáci byli v bezpečí před tlakovou vlnou, horkým vzduchem i první dávkou záření. A nebyla tak silná, aby exploze nasála příliš mnoho prachu, který by, obohacený o radioaktivní materiál, rychle spadl zpět. Samotný radioaktivní mrak byl velmi horký, lehčí než okolní vzduch, takže se v atmosféře udržel poměrně dlouho a rozptýlil se nad velkým územím.
Kameraman George Yoshitake byl určitě naživu ještě před dvěma lety, kdy poskytl rozhovor deníku New York Times. V NPR se pokusili zjistit něco více i o osudu dalších pěti mužů. V archivu se dochovala pouze jejich jména bez podrobností, takže to bylo poměrně obtížné. Přesto se v databázi vojenských veteránů podařilo dohledat informace o čtyřech z nich - pokud tedy nedošlo k nějaké záměně. Sidney Bruce zemřel v roce 2005 ve věku 86 let, Frank P. Ball zemřel v roce 2003 (83 let), John Hughes v roce 1990 (71 let) a Don Lutrel v roce 1987 (63 let). O Normanu "Bodie" Bodingerovi databáze nic neříká a je možné, že je stále naživu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.