Světlu, optice a souvisejícím technologiím věnovaly mezinárodní organizace nadcházející rok 2015. České akce k roku světla koordinuje brněnský vědec Pavel Zemánek. V plánu jsou výstavy, popularizační přednášky i odborná setkání, informovala v úterý za organizátory Petra Kubíčková.
"V roce 2015 budeme přesvědčovat studenty, budoucí vědce, politiky, investory, ale především laickou veřejnost v České republice o přímém kladném vlivu světla a světelných technologií na naši budoucnost," uvedl Zemánek, jenž působí v Ústavu přístrojové techniky Akademie věd v Brně.
Se svým týmem Zemánek v minulosti významně přispěl k vývoji vědy o světle. Experimentálně ověřil, že takzvaný tažný paprsek, který může veřejnost znát třeba ze seriálu Star Trek, skutečně existuje.
Mezinárodní rok světla oficiálně začne 19. a 20. ledna v sídle UNESCO v Paříži. Pozvání na dvoudenní konferenci přijalo několik laureátů Nobelovy ceny. Rok 2015 nebyl zvolen náhodně. Od prvních pojednání o optice uplynulo 1000 let, od formulace Maxwellových rovnic popisujících elektromagnetické vlny 150 let, od revoluční obecné teorie relativity 100 let a od vynálezu optických vláken půlstoletí.
"Vizí tuzemského koordinačního týmu je mobilizovat všechny české instituce působící ve sféře světelných technologií, ať už na poli vědeckém, komerčním, vzdělávacím či kulturním, a aktivně je zapojit do naplňování cílů Roku světla," uvedl Zemánek.
Věda i kultura. Rok 2015 věnuje UNESCO světlu
Věda a technika
31. 12. 2014 10:12Elektromagnetické vlny (ilustrační obrázek).
Autor: ČTK Foto: Shutterstock
Další čtení
Zrychlete svoji práci a načítání her s úložištěm od Samsungu
Věda a technika
14. 1. 2025
Studenti z VUT Brno mají podporu ESA v přípravě mise zkoumající sinice
Věda a technika
13. 1. 2025
MSI na veletrhu CES 2025 představuje novou řadu notebooků s grafickou kartou NVIDIA GeForce RTX 50
Věda a technika
10. 1. 2025