Známý britský fyzik Stephen Hawking byl ve čtvrtek v noci v Římě hospitalizován, neboť se necítil dobře, jeho stav ale není považován za vážný. Podle agentura Reuters to oznámila Hawkingova mluvčí. Nadále se předpokládá, že vědec po sérii kontrol opustí Itálii v sobotu, jak původně plánoval.
Čtyřiasedmdesátiletý Hawking, který trpí amyotrofickou laterální sklerózou, přijel do italské metropole na konferenci Papežské akademie věd a v pondělí ho přijal papež František.
Fyzik trpí neurodegenerativním onemocněním mozku, kdy mu postupně odumírají nervové buňky odpovědné za fungování svalů, zatímco psychické a mentální schopnosti zůstávají nedotčeny. I přes původní očekávání lékařů Hawking nemoci nepodlehl a pracuje z pojízdného křesla. Hlas ztratil při tracheotomii v roce 1985, ale s pomocí počítače dokáže mluvit díky systému, který převádí do podoby mluveného slova pohyby jeho tváře.
Hawking je jedním z nejznámějších současných fyziků, někdy bývá označován za nástupce Isaaka Newtona a Alberta Einsteina. Proslavila ho především kniha Stručná historie času z roku 1988, ve které se snažil přiblížit srozumitelným způsobem tajemství kosmologie - vědy o stavbě a vývoji vesmíru. Knihy se prodalo přes deset milionů výtisků.