Vesmír i ptactvo. Festival představí vědu a techniku veřejnosti

Věda a technika
17. 9. 2016 14:45
Část programu se zaměří na vesmír.
Část programu se zaměří na vesmír.

S mottem Za hranice známého se začátkem listopadu uskuteční největší vědecký festival v České republice - Týden vědy a techniky Akademie věd ČR. Letošní novinkou budou kromě netradičních workshopů komentované prohlídky, pozorování ptactva, Slunce a divadelní hry.

Šestnáctý ročník přehlídky začne 1. a potrvá do 13. listopadu. Letos nabídne rekordních 600 akcí, veřejnost má na ně vstup zdarma. Pořadatelé však upozorňují, že na některé přednášky, vědecké kavárny, science show a filmy si zájemci musejí včas rezervovat místo.

Filmová sekce se chystá promítnout v Praze dokumenty i sci-fi, například český film Kronika králů, satirickou komedii Oldřicha Lipského Muž z prvního století, sci-fi snímek Ikárie XB 1 nebo dokumentární snímek Pohyby o skupině českých geologů, kteří se vypravili za polární kruh.

V hlavní budově Akademie věd na Národní třídě budou přednášet přední čeští vědci jako imunolog Václav Hořejší, orientalista Bronislava Ostřanský, evoluční biolog Jaroslav Flegr nebo neurofyziolog Josef Syka.

Kromě toho se otevře více než 80 akademických pracovišť po celé republice. Například na Vysočině představí svou práci Ústav biologie obratlovců, na Ústecku Meteorologická observatoř Milešovka, ve Středočeském kraji Biotechnologický ústav a v Olomouci Ústav experimentální botaniky. V regionech budou zpřístupněny i některé elektrárny, aby si zájemci udělali představu o různých typech energetických zdrojů.

Část programu se zaměří na vesmír. Věda zavítá i do všech krajských měst a na řadu dalších míst v Česku, například do Valašského Meziříčí nebo Prostějova. Festival zveřejnil program na svém webu.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ