Autorem nejhezčí fotografie hvězdné oblohy z minulého měsíce je Vlastimil Musil z Ratiboře. Jeho modelka má poloměr přes sedmdesát tisíc let. Je to galaxie podobná naší vlastní, jen o kousek větší. Astronomové ji říkají Velká mlhovina v Andromedě.
Podle webu astro.cz vyfotografoval pan Musil galaxii ze svého balkonu. Snímek je samozřejmě složený z několika fotografií. Zachytit galaxii vzdálenou 2,6 milionu let zároveň s lesem za domem není možné. Jedno nebo druhé by muselo být neostré. Výsledek montáže působí impozantně. Galaxie na fotografii je známa také pod názvy M 31 nebo NGC 224, podle čísel ve dvou nejznámějších katalozích hvězdné oblohy.
Je viditelná i neozbrojeným okem jako malý obláček v souhvězdí Andromedy. Míří totiž přímo na nás. A to pořádně rychle. Pohybuje se směrem k naší Galaxii rychlostí asi 110 tisíc metrů za sekundu. Podle odhadu hvězdářů by se s námi měla srazit za asi čtyři miliardy let. Podobné kolize jsou ve vesmíru relativně běžné. Hvězdám uvnitř galaxií se během nich většinou nic nestane. Galaxie jsou příliš řídké, aby je srážka mohla nějak ovlivnit.
Týká se to i Slunce. Srážka by ho mohla nanejvýš katapultovat do prázdného prostoru mimo novou galaxii vzniklou srážkou M 31 a Mléčné dráhy. Podmínky ve sluneční soustavě to asi příliš neovlivní, ale změní se z jiných důvodů. Naší mateřské hvězdě začne docházet palivo a bude intenzivněji svítit. Klima na Zemi by mohlo připomínat dnešní počasí na Venuši.