Astronomové objevili rychle rotující hvězdu, již obíhá černá díra

Věda a technika
18. 1. 2014 11:11
Akreční disk okolo kvasaru HE 1104-1805, vyfotografovaný z Hubbleova kosmického teleskopu. Obraz je dvojitý, protože světlo kvasaru na cestě k Zemi ohýbá gravitace jiného objektu (ilustrační foto).
Akreční disk okolo kvasaru HE 1104-1805, vyfotografovaný z Hubbleova kosmického teleskopu. Obraz je dvojitý, protože světlo kvasaru na cestě k Zemi ohýbá gravitace jiného objektu (ilustrační foto).

Poloha neobyčejné soustavy se při pohledu ze Země promítá do souhvězdí Ještěrky. Tvoří ho hvězda, která se točí tak rychle, že se div nerozpadne. Doprovází ji temná společnice.

Nezvyklá hvězda má katalogové číslo MWC 656. Počítá se k hvězdné třídě, kterou astronomové označují jako Be. Jsou to hvězdy, které velice rychle rotují. Otáčejí se tak rychle, že kdyby ještě trochu zrychlily, musely by se rozpadnout. Vlivem své rotace jsou místo pro hvězdy obvyklého přibližně kulového tvaru, jaký má třeba naše Slunce, zploštělé na pólech. Nejznámější taková hvězda se jmenuje Achernar v souhvězdí Eridanu. Je jeden a půl krát širší než vysoká. Kdybyste se na ni chtěli podívat zblízka, museli byste urazit 139 světelných let.

Systém MWC je 656 ještě dál. Skupina astronomů, vedená Jorge Casaresem z Univerzity ve španělském San Cristóbal de La Laguna na Kanárských ostrovech, stanovila jeho vzdálenost na 8 500 světelných let.

Povrch hvězdy rotuje, podle odhadů vědců zveřejněných v časopise Nature, rychlostí vyšší než milion kilometrů za hodinu. Před čtyřmi lety si astronomové všimli, že ze systému přišel záblesk záření gama, který naznačoval, že má MWC 656 neznámou společnici. Začali po ní pátrat.

Objekt neviditelný pro teleskopy by mohl být buďto neutronová hvězda nebo černá díra. Podle spektra hvězdy se jeho hmotnost pohybuje mezi 3,8 a 6,9 hmotností Slunce. Neutronová hvězda těžší než tři hmotnosti Slunce nemůže existovat, takže zbývá jen druhá možnost.

Černá díra krade hvězdě materiál. Ten do ní padá po spirále, jíž se říká akreční disk. V běžných systémech padající hmota září, takže se dá snadno objevit. V případě hvězdy MWC 656 je ale, asi vlivem její rychlé rotace, záření jen slabé. Proto vědci dosud žádný podobný systém nenašli. "Myslíme si, že takové soustavy jsou daleko běžnější, než to dosud vypadalo," Casares. "Doufáme, že když použijeme větší teleskopy, jako je Gran Telescopio Canarias, objevíme další podobné."

Autor: Radek JohnFoto: NASA, ESA and J.A. Muñoz (University of Valencia)

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ