Britská meteorologická služba Met Office začne vydávat každodenní zprávy o meteorologických podmínkách ve vesmírném prostoru. Čtyřiadvacetihodinová služba poskytne zejména včasné varování před slunečními bouřemi, které mohou ovlivňovat komunikační zařízení, satelitní navigaci i elektrické sítě. První předpověď by podle zpravodajské stanice BBC měla být ohlášena na jaře.
Projekt v příštích třech letech podpoří britské ministerstvo obchodu částkou 4,6 milionu liber (152 milionů Kč). Podílet se na něm bude také americký Národní úřad pro oceány a ovzduší a několik britských partnerů, mezi nimi také Britský geologický průzkum, Bathská univerzita a laboratoře RAL Space.
Určujícím faktorem vesmírného počasí jsou sluneční energetické částice. Zdrojem potenciálně ničivých slunečních bouří jsou erupce a výbuchy ve sluneční atmosféře, známé jako výron koronální hmoty. Mohou poškodit citlivé součásti satelitů a vyvolat tak silný proud, který může vyřadit z provozu elektrickou rozvodnou síť na Zemi. Právě solární bouře se považuje za příčinu masivního výpadku proudu v kanadském Québecu v roce 1989.
Sluneční aktivita probíhá v jedenáctiletých cyklech. Právě nyní je ve fázi maxima.
Oddělení vesmírného počasí v Met Office vede Mark Gibbs. "Je to relativně nevyzrálý vědecký obor, ale znalostí o něm rychle přibývá," řekl.
Andrew Richards, který se zabývá rozborem rizik pro rozvodné sítě, si od pravidelných předpovědí meteorologických poměrů ve vesmíru slibuje informace, které zajistí spolehlivější přenos elektřiny v pozemní síti.