Nový výzkum ukázal, že lidská posádka letící na Mars by byla vystavena takovému množství záření, které představuje téměř dvě třetiny celoživotního objemu radiace povoleného pro astronauty NASA. Zjistili to vědci z Jihozápadního výzkumného institutu v Coloradu podle dat z dozimetru připevněného na vozítku Curiosity při jeho cestě na Rudou planetu.
Astronauti by prý byli při cestě bombardováni radiací o intenzitě asi 662 millisievertů, což může vést k jistým zdravotním komplikacím. Pro srovnání: je to zhruba stejné, jako kdyby člověk za jeden rok podstoupil celkové vyšetření na CT každých za pět až šest dní. Takové dávka záření by mohla vážně ohrozit nejen zdraví lidí mířících k Marsu, ale i schopnost vykonávat výzkumné práce. Do odhadu přitom není započteno záření přímo při pobytu na Marsu.
Odborníci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a soukromých společností ještě počátkem května uváděli, že i přes značné překážky by mohl první člověk odletět na Mars do 20 let. Cesta tam by měla trvat přes půl roku, pobyt rok a půl a návrat opět kolem půl roku. Nyní ve světle nových zjištění však může být vše jinak.