NASA se bojí o techniku, kterou zanechali na Měsíci astronauti z misí Apollo. Obavy se vynořily kvůli soutěži vypsané společností Google, v jejímž rámci se 26 firem snaží vyslat na Měsíc vlastní robotické vozítko. Podle NASA by však přistání těchto robotů v blízkosti přistávacích ploch Apolla mohlo zničit přístroje, jež tam zbyly po misích z konce 60. a ze 70. let 20. století.
Google v rámci vesmírného závodu nabízí 20 milionů dolarů (400 milionů korun) soukromé firmě, která jako první dopraví na Měsíc robotické vozítko. To bude muset ujet po povrchu Měsíce aspoň 500 metrů a odeslat na Zemi video a fotografie ve vysokém rozlišení. Mise se musí uskutečnit do konce roku 2015.
Další čtyři miliony dolarů Google nabízí v případě, že se vozítku podaří zaznamenat nějakou pozemskou techniku na Měsíci, ať už půjde o místa přistání lodí Apollo, nebo například o ruské lunochody.
NASA se však obává, že by měsíční prach zvířený přistáním mohl techniku zanechanou na Měsíci poškodit. Vyhlásila proto "karanténní zóny" o poloměru dvou kilometrů kolem míst, kde vesmírné lodi Apollo přistály, uvedl server Wired.com.
Historická památka
Cestám vozítek k místům přistání se NASA nebrání. Výjimkou jsou pouze oblasti, kde na Měsíc dosedly lodě Apollo 11 a Apollo 17 - první a zatím poslední plavidla s lidskou posádkou, jež dosáhla oběžnice Země. Podle amerického úřadu jsou tato místa významná z historického hlediska a panuje riziko, že by vozítka mohla poničit například stopy astronautů v měsíčním prachu.
"Jediný chybný krok by mohl navždy poškodit tento poklad lidstva, jehož cena je nevyčíslitelná," uvedla NASA v prohlášení. Zároveň vyzvala účastníky závodu, aby se jejich vozítka nepřibližovala na méně než 75 metrů k místu přistání Apolla 11 a na méně než 225 metrů k místu přistání Apolla 17.
Na místech přistání ostatních lodí z programu Apollo však NASA vozítka uvítá. Úřad totiž má zájem na tom získat detailní snímky své techniky a zjistit, co s ní udělalo čtyřicet let v extrémních podmínkách povrchu Měsíce, kde se střídají žár a mráz a kde jsou přístroje dlouhodobě vystaveny vesmírnému záření. Informace o dopadu měsíčních podmínek na pozemskou techniku by totiž mohly ukázat cestu, jak stavět budovy na Měsíci pro případ, že by zde jednoho dne vznikla obyvatelná základna.