Členové ISS se vrátili i s "kosmickými" octomilkami

Věda a technika
10. 11. 2014 08:30
Šťastný Alexander Gerst, německý člen posádky.
Šťastný Alexander Gerst, německý člen posádky.

Trojice členů posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), Rus Maxim Surajev, Američan Reid Wiseman a Němec Alexander Gerst, se vrátila po téměř šestiměsíční práci ve vesmíru na Zemi. Kosmická loď Sojuz TMA-13M s nimi přistála v kazašské stepi ve 4.58 SEČ. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na řídicí středisko vesmírného letu v Koroljovu u Moskvy.

"Přistávací modul dosedl v plánovaném místě, přibližně 82 kilometrů od kazašského města Arkalyk," uvedla agentura. K místu přistání vzápětí zamířily záchranářské týmy, které loď Reid Wiseman.našly s malým zpožděním kvůli husté mlze. Posádka se podle řídicího střediska cítí dobře. Zatímco Surajev pobýval na ISS už podruhé (poprvé od září 2009 do března 2010), pro Wisemana a Gersta to byla první cesta do vesmíru. Na orbitálním komplexu byli od 29. května a podle NASA nalétali na oběžné dráze kolem Země od té doby přes 70 milionů kilometrů.

Spolu s posádkou se na Zemi vrátila i "kosmická generace" octomilek, které se vylíhly ve vesmíru v rámci experimentu zkoumajícího vliv beztíže na vývoj organismů. Tato zkoumání mají napomoci k dobývání vzdáleného vesmíru.

Bezpečnost v místě přistání vesmírné lodi Sojuz TMA-13M zajišťovalo asi 300 vojáků, 14 vrtulníků, tři letouny, šest speciálně upravených aut a dalších 14 kusů techniky. Na ISS ve výšce zhruba 400 kilometrů nad zemským povrchem zůstávají Rusové Alexandr Samokuťajev a Jelena Serovová, jakož i americký astronaut Barry Wilmore, který po Surajevovi převzal roli velitele.

Maxim Surajev po přistání.Na 23. listopadu je plánován start vesmírné lodi Sojuz TMA-15M z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Na ISS dopraví Rusa Antona Škaplerova, Italku Samanthu Cristoforettiovou a Američana Terryho Virtse.

Mezinárodní vesmírná stanice, jejíž hodnota je 100 miliard dolarů (2,2 bilionu korun), se zrodila v listopadu 1998 vynesením ruského modulu Zarja na oběžnou dráhu. Její životnost byla zatím prodloužena do roku 2024. Do projektu jsou zapojeny USA, Rusko, Evropská vesmírná agentura (ESA), Japonsko, Kanada a Brazílie. Většinu dílů komplexu vlastní USA a Rusko.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Shamil Zhumatov

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025

Airbus A380 je největší dopravní letoun světa, vyráběl se poměrně krátce

Věda a technika
27. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ