Zemi by v budoucnu mohla před nárazem asteroidu zachránit zvětšená obdoba paintballových kuliček, tedy střel naplněných barvou. Sung Wook Paek, student Massachusettského technického institutu (MIT), podle portálu Space.com navrhl, aby kosmická loď proti blížícímu se vesmírnému tělesu vystřelila dvě salvy kuliček s bílým práškem, který by po dopadu pokryl co největší plochu planetky.
Již prvotní náraz by asteroid lehce vyklonil z původní dráhy letu, o zbytek by se pak postaral zmíněný bílý prášek. Bílá barva by totiž více než zdvojnásobila odraz slunečních paprsků. Výsledkem by bylo více odražených fotonů od povrchu asteroidu, tedy vyšší tlak slunečního záření, což by vedlo k dalšímu odklonění z kurzu.
Peak díky svému nápadu vyhrál letošní soutěž o návrh možností, jak odklonit asteroid. Soutěž uspořádala nevládní organizace SGAC, jejímž cílem je zapojit do vesmírného programu OSN studenty a mladé vědce.
Peak ve svých výpočtech vycházel z planetky Apophis. Toto těleso o průměru asi 300 metrů odborníci pro nadcházejících několik desetiletí považují za možnou hrozbu pro Zemi. K Zemi se přiblíží v roce 2029 a poté znovu v roce 2036.
K zakrytí povrchu Apophise je podle Peaka potřeba pět tun barvy, poté potrvá odhadem až 20 let, než solární tlak planetku odkloní z nebezpečné trajektorie.
Vědci na možnostech odklonění asteroidů neustále pracují. Mezi jejich plány patří mimo jiné využití gravitačních traktorů, laserových paprsků, dopadových projektilů a dokonce také nukleárních bomb. NASA považuje Peakův návrh za "novátorský" pohled na tuto problematiku.