"Kometa století" vs. Slunce. Přežije? Napjatí pozemšťané

Věda a technika
28. 11. 2013 08:35
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

"Kometa století" s názvem ISON, která se v těchto dnech s napětím očekává na obloze, nočnímu nebi dominovat nebude. Podle aktuálních pozorování už ztratila svou sílu, ale přesto viditelná bude. Slunečnímu povrchu se měla co nejvíce přiblížit tento čtvrtek.

"Odhadujeme, že jádro komety možná už zaniklo, a pokud ne, jeho pozůstatek je příliš malý, aby průlet kolem Slunce přežil," řekl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

I tak ale může optimistický scénář začátkem prosince nabídnout zajímavý úkaz, a to bezhlavou kometu, kdy bude viditelný pouze jasný ohon komety. "Jev bychom mohli pozorovat zhruba od 4. prosince do poloviny prosince, mezi 6.00 až 6.30 ráno nad východním obzorem pouhým okem nebo malým dalekohledem. Bude se pohybovat na pomezí souhvězdí Hadonoše, Hada a Herkula. Dominantu noční oblohy ovšem nečekejme," řekl Jakub Černý ze Společnosti pro meziplanetární hmotu.

Viditelnost komety, která se může v následujících dnech sledovat on-line na snímku ze sond STEREO a SOHO, však nekončí. Oblak prachu vzniklý rozpadem jádra se podle Černého rozpíná jen velice pomalu a astronomové nevylučují výskyt větších úlomků. Ve hře jsou dvě varianty. Podle té pesimistické, kdy jádro a jeho větší pozůstatky již zanikly, už nebude kometa ISON na obloze pozorovatelná.

Naopak optimistická varianta, při níž by větší úlomky zanikly až po průletu kolem Slunce, prý znamená, že se může vyskytnout jev nazývaný "bezhlavý div" po kometě pozorované v roce 1887. "Jde o případ, kdy je viditelný pouze jasný ohon bez komy (hlavy komety), jako bylo možné pozorovat kometu C/2011 W3 (Lovejoy) v prosinci roku 2011 z jižní polokoule," uvedl Černý.

Kometa ISON začala letos na jaře nečekaně slábnout a jev se opakoval začátkem listopadu. Astronomové poté začali vážně pochybovat o jejím budoucím přežití a vyslovili domněnku, že by ke Slunci vůbec nemusela doletět.

Před dvěma týdny, 13. listopadu, prodělala kometa výrazné zjasnění. Trvalo téměř tři dny. Silný výbuch kometu sice podle Černého nezničil, ale došlo pravděpodobně k výraznému poškození jejího jádra. Začalo se to projevovat 23. listopadu, kdy její aktivita začala slábnout. Astronomové proto odhadují, že jádro komety možná už zaniklo. Pokud se tak nestalo, jeho pozůstatek je příliš malý, než aby přežila průlet kolem Slunce.

Kometu ISON objevila 21. září 2012 dvojice astronomů - Vitalij Nevski (Bělorusko) a Arťjom Novičonok (Rusko) pomocí dalekohledu International Scientific Optical Network (ISON). Její dráha byla značně nadějná a zařadila kometu do vzácné třídy dynamicky nových komet poprvé přilétajících z Oortova oblaku, které prolétají jen těsně nad povrchem Slunce. V historii moderní astronomie se jedná o unikát. Kometa původně projevovala velkou aktivitu, a pokud by si ji udržela, mohla být letos v prosinci dominantou noční oblohy.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ