Americká společnost SpaceX vyšle 30. dubna k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) svou bezpilotní kosmickou loď Dragon. Modul by měl provést několik zkušebních manévrů a nakonec se i ke stanici připojit. Pokud půjde vše podle plánu, bude to poslední test modulu předtím, než ho začne NASA využívat pro pravidelné zásobování ISS.
Dragon by se měl stát první komerční kosmickou lodí, která se spojí s ISS. Do vesmíru modul vynese raketa Falcon 9, kterou SpaceX rovněž sestrojila. Termín startu byl už několikrát odložen, aby společnost měla více času na předletové zkoušky.
Při letu provedou technici s Dragonem několik manévrů, aby prověřili fungování jeho systémů. Modul by se měl přiblížit na vzdálenost 2,5 kilometru od ISS a potom otestovat i přerušení spojovacího manévru.
Pokud se zkušební manévry zdaří, Dragon se připojí k modulu Harmony na ISS. Připojení proběhne ve spolupráci s astronauty na stanici, kteří k upevnění Dragonu využijí venkovní robotické rameno. Na závěr mise se vesmírná loď od ISS opět oddělí a vrátí se na Zemi, kde ji pracovníci SpaceX vyzvednou.
V případě úspěšné zkoušky začne Dragon plnit funkci zásobovací lodi pro ISS. Po ukončení letů raketoplánů dopravují zásoby na stanici pouze ruské bezpilotní lodě Progress evropská rovněž bezpilotní plavidla ATV.
Upravený Dragon by měl v budoucnu vozit na ISS i lidskou posádku.
SpaceX je jednou z několika společností, které se ucházejí rovněž o zajišťování pilotovaných letů k orbitálnímu komplexu. Doufá, že bude schopna poskytnout potřebnou technologii do tří let. Zatím musí Spojené státy spoléhat na ruské rakety Sojuz, protože po loňském vyřazení amerických raketoplánů z provozu nemají jiný prostředek pro dopravu člověka do vesmíru.