Máme asi oběžnou dobu planety Devět, hlásí astronomové

Věda a technika
27. 6. 2016 10:15
Část astronomů si myslí, že okolo Slunce obíhá dosud neobjevená planeta.
Část astronomů si myslí, že okolo Slunce obíhá dosud neobjevená planeta.

Na začátku letošního roku oznámili astronomové možnou existenci deváté planety sluneční soustavy daleko za dráhou Neptunu i Pluta. Její hledání pokračuje.

Zatím pouze hypotetická planeta dostala přezdívku "Devět". Na její existenci ukazují neobvyklé dráhy některých ledových těles daleko za Plutem.

Od ledna již vyšla řada dalších studií. Některé se snaží odhadnout dráhu planety. Mike Brown a Konstantin Batygin, kteří v lednu s hypotézou o planetě Devět přišli, provedli další simulace a podle nich se planeta dostává ke Slunci nejblíže na vzdálenost 150 až 350 AU (1 AU je střední vzdálenost Země od Slunce). Hmotnost planety má být 5 až 20 Zemí.

Jiný tým vědců šel trochu kontroverznější cestou a přišel s hypotézou, že některá tělesa Kuiperova pásu za Neptunem jsou s planetou Devět v tzv. rezonanci. Je to případ, kdy oběžné doby dvou těles jsou v poměru celých kladných čísel. Jedním z těles je také slavná trpasličí planeta Sedna. Její oběžná doba má být s planetou Devět v poměru 3:2. Pokud by to byla pravda, byla by oběžná doba planety 17 117 let.

Vědci současně diskutují nad původem planety. Je možné, že vznikla takto daleko od Slunce, ale také mohla vzniknout blíže k nám a poté migrovat nebo se dokonce může jednat o zachycenou planetu, která vznikla u jiné hvězdy. Podrobnosti k tomu tématu na webu Exoplanety.cz.

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ