Evropská vesmírná agentury (ESA) dnes ukončila činnost svého unikátního vesmírného teleskopu Planck, který více než čtyři roky přinášel vzácné informace o hloubi vesmíru. Především ukázal, že vesmír je o desítky milionů let starší, než se dosud soudilo.
Sonda podle očekávání přestávala být postupem let plně funkční. "Poslední operace satelitu Planck jsme vedli se sevřeným srdcem. Je to ale také příležitost oslavit ohromný úspěch této mise," uvedl v prohlášení představitel ESA Steve Foley.
Planck, který se vydal do vesmíru v roce 2009, byl podle vědců s to pozorovat hlubiny vesmíru s bezprecedentní citlivostí. Odhalil tak, že takzvaný velký třesk, kterým vesmír nejspíš vznikl, se udál před 13,82 miliardy let, tedy o 80 milionů let dříve, než se vědci domnívali, upřesnil ředitel ESA Jean-Jacques Dordain.
Pozorování, které Evropané učinili pomocí sondy Planck, také ukázalo, že se vesmír rozpíná o něco pomaleji a má o trochu méně temné energie, než vědci mysleli. Jinak ale potvrdilo základní předpoklady o vzniku vesmíru.
Podle vědců byla na počátku viditelné části vesmíru částice menší než atom, která během zlomku sekundy explodovala, ochladila se a velmi rychle expandovala, dokonce rychleji než světlo. Velký třesk je zatím nejzevrubnější teorií vysvětlující vznik kosmu.
Nyní se zpracovávají dalších údaje, které na Zemi zaslal vesmírný teleskop Planck v posledním období. Nové poznatky chce ESA zveřejnit v roce 2014.