Členové astronomické expedice našli u Nové Vsi u Nového Města na Moravě jeden z menších meteoritů. Je to první část tělesa, které se střetlo ze Zemí 9. prosince a podle výpočtu Astronomického ústavu Akademie věd ČR dopadlo na Žďársku. Velmi jasný meteor, takzvaný bolid, tehdy ozářil zejména východní část země a jeho úlomky dopadly na Českomoravské vrchovině. Řekl to mluvčí Astronomického ústavu AV ČR Pavel Suchan. Nález musí být ještě potvrzen v laboratoři.
Podle vedoucího Astronomického ústavu AV ČR Pavla Spurného, který místo dopadu předem spočítal, byl zhruba centimetrový meteorit nalezen dnes odpoledne na poli členem Klubu astronomů Pelhřimovska, který se účastnil hledací expedice Jihlavské astronomické společnosti a Společnosti pro meziplanetární hmotu.
V každém případě se nejedná o hlavní kus, ten je podle Suchana velký asi jako pěst. "V případě potvrzení nálezu meteoritu půjde o 23. meteorit se známou dráhou na světě," upozornil.
Jev na obloze minulé úterý zpozorovaly stovky lidí. Byl také velmi dobře zachycen kamerami na stanicích české části Evropské bolidové sítě, která pokrývá území střední Evropy a jejíž centrum je v Ondřejově. Všechny parametry průletu bolidu byly určeny s vysokou přesností.
Při vstupu do zemské atmosféry meteorit vážil asi dvě stě kilogramů a měl průměr půl metru. Jasně svítit začal ve výšce zhruba sto kilometrů nad Opavou. Letěl směrem na jihozápad a postupně se rozpadal a brzdil. Světelnou dráhu dlouhou 170 kilometrů uletěl za bezmála devět sekund. Největší jasnosti přesahující jasnost Měsíce v úplňku dosáhl ve výšce 37 kilometrů nad zemí severovýchodně od Vírské přehrady a pohasl ve výšce necelých 25 kilometrů nad zemí jihovýchodně od Žďáru nad Sázavou.
"V závěrečné fázi letu se bolid významně rozpadal a oddělovaly se od něho menší úlomky, z nichž některé se rychle zbrzdily a také mohly dopadnout na zemský povrch," uvedl Spurný. Menší části bolidu se mohou nacházet v pásu širokém asi čtyři kilometry a dlouhém zhruba třicet kilometrů, který se táhne jihozápadně od Vírské přehrady až k obci Bohdalov. Největší meteorit by pak měl ležet v lesním porostu jihozápadně od obce Rudolec na Jihlavsku.
"Především z důvodů jistého pádu meteoritů se zcela určitě jedná o velmi unikátní bolid. Četnost takových bolidů nad naším územím je přibližně jednou za deset let," podotkl Spurný. Astronomický ústav zahájil pátrání v dopadové oblasti už minulý týden. Úlomky meteoritu mohou být neobvykle těžké kameny se sametovou černě až černohnědě zbarvenou kůrou, na případném lomu světle šedé.
Z dosud zaznamenaných 22 meteoritů se známou dráhou letu, takzvaným rodokmenem, jsou tři z území ČR. U bolidu Příbram v roce 1959 astronomové vůbec poprvé na světě vypočetli místo dopadu. Další podobné meteority byly nalezeny u Benešova a Morávky.
Na Vysočině našli první kousek hledaného meteoritu
Věda a technika
20. 12. 2014 21:30Ilustrační foto. Na snímku je meteorit nalezený v roce 2010 nedaleko Košic na východním Slovensku.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Šálek Václav