Americký Národní úřad pro letectví a vesmír plánuje provozovat Hubbleův vesmírný dalekohled, dokud budou jeho systémy funkční. Podle portálu Space.com by na oběžné dráze kolem Země, kde je již 23 let, mohl zůstat přinejmenším šest roků.
Unikátní optické zařízení prošlo poslední údržbou v roce 2009, s další se již do konce plánované životnosti v roce 2015 nepočítá. Představitelé Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) nyní oznámili, že jsou připraveni udržet dalekohled v provozu tak dlouho, dokud to bude možné.
U Hubbleova dalekohledu, podobně jako u jiných dlouhodobých projektů, NASA každé dva roky prověří, zda má vůči vynaloženým nákladům dostatečný vědecký přínos. Příznivci Hubblea doufají, že bude pracovat i po zprovoznění svého nástupce - Vesmírného dalekohledu Jamese Webba. Tuto observatoř by měla do kosmu vynést evropská raketa Ariane 5 v roce 2018.
Hubbleův vesmírný dalekohled na oběžnou dráhu vynesl v roce 1990 americký raketoplán Discovery. Snímky pořízené tímto zařízením nejsou ovlivněny zemskou atmosférou, výsledkem jsou tak velmi ostré fotografie vesmírných těles. Od svého vypuštění se stal jedním z nejdůležitějších dalekohledů v historii astronomie.