NASA popáté vybrala za snímek dne fotografii z Česka

Věda a technika
23. 12. 2016 13:00
Snímek Petra Horálka.
Snímek Petra Horálka.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) publikoval jako astronomický snímek dne fotografii českého autora Petra Horálka s názvem Kdysi dávno za zimního slunovratu. Za dvacet let, kdy NASA snímky dne zveřejňuje, je to pátá fotografie z Česka.

Na Horálkově panoramatické fotografii stojí autor na břehu Sečské přehrady a vyhlíží směrem nad obzor k planetě Venuši, která je letos v zimě nejlépe vidět nad jihozápadem jako večernice. Vidět je také Mléčná dráha a jasné světelné sloupy, které se vytvořily na padajících ledových krystalcích v mrazivém vzduchu. "Celá kompozice připomíná Malého prince od Antoina de Saint-Exupéryho, což byl také autorův záměr," uvedl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Pro Horálka je to osmé zveřejnění jeho fotografie jako astronomického snímku dne NASA od roku 2014. Tři z nich byly pořízeny v Česku. Snímek publikovaný loňského 1. července nazvaný Venuše, Jupiter a noční svítící mrak vytvořil Horálek okolo letního slunovratu také nad Sečskou přehradou. Pro letošní 16. září úřad NASA snímkem dne zvolil Úplněk nad Brnem.

Snímek Petra Horálka.

Fotografií, které vytvořili nebo na kterých spolupracovali čeští autoři, dosud NASA zveřejnila dvacet. V pětici snímků vzniklých nad českou krajinou tři Horálkovy fotografie doplňuje snímek Pavla Spurného z Astronomického ústavu v Ondřejově nazvaný Obrázek stopy bolidu, který NASA vybrala pro 19. únor 1999, a Polární záře svítící nad hvězdárenskou kopulí od Jana Šafáře z Brna. Ten NASA zveřejnila jako astronomický snímek dne 10. dubna 2000.

Autor: ČTK Foto: , apod.nasa.gov

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ