Nová tříčlenná posádka dorazila s problémy na ISS

Věda a technika
15. 12. 2015 20:50
vesmírná loď Sojuz TMA-19M.
vesmírná loď Sojuz TMA-19M.

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu krátce po poledni odstartovala vesmírná loď Sojuz TMA-19M s tříčlennou mezinárodní posádkou. Po necelých sedmi hodinách se loď spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS), manévr se ale uskutečnil se zpožděním a byl řízen ručně. Závadu podle Moskvy způsobila americká zásobovací loď Cygnus.

Sojuz se spojil s přistávacím modulem ISS s desetiminutovým zpožděním, informovala agentura TASS. Podle televizních záběrů se loď k přistávacímu uzlu několikrát přiblížila, ale spojení se neuskutečnilo. Kosmonauti proto museli vypnout režim automatického přiblížení a manévr řídili ručně.

Podle sdělení ruské kosmické agentury Roskosmos zařízení zajišťující automatické spojení s ISS selhalo. Ruční manévr, který řídil velitel lodi Jurij Malenčenko, se zdařil a proběhl bez problémů, uvedl Roskosmos.

Agentura TASS později s odvoláním na zdroje z ruského raketového průmyslu napsala, že za problémy s přiblížením Sojuzu může americká nákladní loď Cygnus, která je zaparkovaná u jednoho ze spojovacích uzlů ISS.

Nákladní loď americké soukromé společnosti Orbital ATK dorazila k vesmírné stanici 9. prosince a připojila se k americkému modulu Unity. Podle ruských expertů radiový signál Cygnusu způsobil poruchu ruského automatického systému Kurs-A, který automatické spojení Sojuzu s ISS zajišťuje.

Vesmírná loď na oběžnou dráhu k půlročnímu pobytu na ISS dopravila tři kosmonauty. Na palubu ISS zamířili americký astronaut Timothy Kopra, Rus Malenčenko a Timothy Peake, první Brit, který bude na oběžné dráze zastupovat Evropskou vesmírnou agenturu (ESA).

Na palubě mezinárodní stanice nové členy posádky přivítají Rusové Michail Kornijenko a Sergej Volkov a Američan Scott Kelly.

Čtyřiapadesátiletý Malenčenko se do vesmíru vydává už pošesté. Spolu s Koprou a Peakem má být na oběžné dráze do 5. června příštího roku. Pokud svou misi zdárně dokončí, zařadí se Malenčenko s 815 dny na oběžné dráze na druhé místo v pořadí kosmických veteránů. Prvním je Rus Gennadij Padalka, který ve vesmíru strávil 878 dnů.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ