Památník na březích jezera Čebarkul na Urale, věnovaný loňskému dopadu obřího meteoritu, pronásleduje asi prokletí. Sotva se autorům podařilo opravit jednu chybu, vzápětí spáchali druhou, a to opět v souřadnicích jezera, kam dopadl největší úlomek čeljabinského meteoritu. Původní vymezení na památníku totiž odsouvalo pád meteoritu do vod Severního moře.
"Původní chybu na památníku čeljabinskému meteroritu opravili, ale souřadnice zase netrefili. Tentokráte si zeměpisnou šířku popletli s délkou," poznamenal server newsru.com s odvoláním na odborníka.
Na chybičku totiž upozornil Gennadij Jonov z vědeckovýzkumného ústavu technické fyziky právě během vědeckého konference "Meteority, asteroidy a komety" odehrávající se ve městě Čebarkul na březích stejnojmenného jezera. Vzápětí následovala "salva smíchu" učeného publika - a rozčilený nesouhlas z místní radnice.
Mramorový památník na březích jezera byl odhalen letos 15. února na první výročí pádu meteoritu. Na díle se ale skvěly souřadnice, které uralské jezero odeslaly kamsi mezi Británii a Norsko do Severního moře. Radnice Čebarkulu se musela červenat a slíbit rychlou nápravu.
Koneckonců, katastrofou zaváněl už vlastní pád nebeského tělesa. Exploze meteoritu podle vědců uvolnila nejméně třicetkrát větší energii než výbuch atomové bomby nad Hirošimou v roce 1945. Silná tlaková vlna rozbila okna v rozlehlé oblasti okolo milionového města Čeljabinsk a na 1.500 lidí utrpělo zranění, vesměs řezné rány od rozbitého skla. Úřady odhadly způsobené škody na miliardu rublů (přes 630 milionů korun v tehdejším kurzu).
Velký úspěch se přitom podařil českým odborníkům: jako první tým na světě přesně spočítali dráhu a strukturu meteoritu.
Památník čeljabinskému meteoritu pronásleduje prokletí
Věda a technika
31. 5. 2014Meteorit dopadl 15. února loňského roku.