Problém Nefritového králíka. Mise "Číňana" na Měsíci ohrožena

Věda a technika
26. 1. 2014 13:37
Nefritový králík na Měsíci.
Nefritový králík na Měsíci.

Čínské vesmírné vozítko Nefritový králík, které loni v prosinci přistálo na Měsíci, se v polovině své tříměsíční mise dostalo do potíží. Vozítko podle informací z čínského vesmírného programu trpí "abnormalitami v mechanickém řízení", které má na svědomí složitý povrch, na němž se pohybuje. Není jasné, zda se závady podaří odstranit a zda Nefritový králík svou práci na Měsíci dokončí.

Šestikilové robotické vozítko společně s modulem Čchang-e 3 přistálo na Měsíci 14. prosince. O dva dny později už začalo na Zemi posílat první fotografie. Kromě snímání Měsíce má robot pomocí radaru měřit měsíční kůru, zkoumat strukturu povrchu a pátrat po přírodních zdrojích.

Ačkoli čínské úřady neposkytly ohledně závady na vozítku žádné další podrobnosti, spekulují odborníci o tom, že zřejmě půjde o neopravitelnou záležitost.

"Pokud čtu mezi řádky, chápu to tak, že se Číňané připravují na to, že o vozítko přijdou," uvedl německý expert Lutz Richter, který pracuje pro Evropskou vesmírnou agenturu i pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír. "Jde jen o spekulaci, ale problém pravděpodobně bude s elektrickými motory, které zavírají solární panely," dodal. Pokud nelze panely zavřít, poškodí to nevratně vnitřní elektronické komponenty citlivé na teplotu, protože ty bez ochrany během lunární noci zamrznou.

Čína se loni stala po USA a někdejším Sovětském svazu třetí zemí světa, která na Měsíc dopravila svůj stroj. Dobývání Měsíce je dalším krokem ambiciózního čínského vesmírného programu poté, co v roce 2003 čínská raketa vynesla na oběžnou dráhu kolem Země člověka.

 

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ