Z kosmodromu Bajkonur dnes odstartovala ruská družice Bion-M s netradiční posádkou. Na její palubu vědci umístili 45 myší, 15 ještěrek, ryby, hlemýždě a další živočichy, kteří mají testovat vliv slunečního záření na živé organismy. Let potrvá měsíc, jednotlivé živočišné druhy jsou od sebe vzájemně odděleny.
Pro myši, které jsou hlavním výzkumnými objekty, je měsíční doba letu podstatnou částí životního cyklu. Vědci si proto slibují, že na stavu jejich organismu zjistí dlouhodobé účinky záření, a to i na molekulární a buněčné úrovni.
Aby předešli případným námluvám, umístili ruští experti do kosmické lodi jen myší samce. Ti se ale těsně před startem porvali tak, že někteří zahynuli a ostatní musela nahradit méně agresivní "záložní posádka".
Kromě základních biologických experimentů má ruská družice splnit ještě jiný důležitý úkol. Na oběžné dráze se od ní oddělí menší kosmické aparáty, které budou plnit dílčí vědecké úkoly. Tři sondy dodalo Německo a po jedné Rusko, Spojené státy a Jižní Korea.
Rusko vyslalo do vesmíru zvěřinec. Myši se před startem rvaly
Věda a technika
19. 4. 2013 16:15
Malinkatí myší kosmonauti se před startem porvali a část jich zahynula. Museli být nahrazeni záložní posádkou (ilustrační foto).
Autor: ČTK Foto: ČTK , imago stock&people/imago stock&people