Slunce se usměje na pozemšťany. Zatmění s rizikem

Věda a technika
19. 3. 2015 11:30
Speciální brýle pro zatmění Slunce. Žádné jiné filtry by se pro pozorování zatmění neměly používat.
Speciální brýle pro zatmění Slunce. Žádné jiné filtry by se pro pozorování zatmění neměly používat.

Páteční částečné zatmění Slunce bude pro Českou republiku největším do roku 2026 a zároveň posledním zde viditelným v tomto desetiletí. Dopoledne měsíc zakryje asi tři čtvrtiny slunečního disku, zároveň by mělo být možné pozorovat planetu Venuši. V pátek také nastane jarní rovnodennost, astronomické jaro začne ve 23 hodin 44 minut. Za úplným zatměním do oblasti Severního moře vycestovaly české vědecké expedice. Počasí by mělo přát pozorovatelům téměř po celé republice.

Pozorování mimořádného úkazu se věnují hvězdárny i astronomické spolky, které chystají spoustu akcí. Například na stránkách Hvězdárny a planetária Brno mohou zájemci zhlédnout informační video.

"Bude zakryto až 75 procent slunečního kotouče. To bude kolem 10 hodin a 45 minut, kdy Slunce doslova vytvoří na obloze úsměv," řekl mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

Podle aktuální předpovědi počasí bude v severní polovině republiky polojasno a střední oblačnost, na zbytku území má být jasno. Podle meteorologa Jaroslava Rosy z Českého hydrometeorologického ústavu to znamená, že na severu nebude tak výrazně sytá modrá obloha. Ostatní části Česka by měly mít výborné pozorovací podmínky.

Zatmění Slunce vzniká, když se Měsíc ocitne na přímce mezi Sluncem a Zemí a při pohledu ze Země zakryje sluneční disk nebo jeho část. Průběh úkazu na území České republiky se bude lišit v minutách. První kontakt Měsíce se slunečním diskem nastane podle astronomů v 9 hodin 37 minut.

Slunce v té době bude 30° nad jihovýchodním obzorem a Měsíc v té chvíli začne "ukrajovat mateřskou hvězdu" z pravého horního okraje. Jak bude čas plynout, zatmění bude výraznější a temná silueta Měsíce v novu se postupně přesune doleva přes horní polovinu Slunce.

Zájemci mohou pozorovat i planetu Venuši, která by mohla být viditelná pouhým okem. Až Měsíc dosáhne maximálního zákrytu, začne se pomalu odsouvat k levému hornímu okraji, kde podle astronomů v 11 hodin 58 minut sluneční kotouč opustí.

Při pozorování by lidé měli dbát na bezpečnost a vzít si speciální brýle, případně svářečský filtr stupně 13 a vyšší. Nebezpečné je používat starou disketu nebo jakékoliv barevné folie z různých desek.

Úplné zatmění se odehraje v Severním moři, pozorovatelné bude z Faerských ostrovů nebo Špicberk. Čekají tam i čeští vědci, kteří se zaměřují na výzkum Slunce, v čele s brněnským matematikem Miloslavem Druckmüllerem z Vysokého učení technického a americkou astronomkou Shadií Habbalovou z univerzity v Honolulu.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Paul Zinken

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025

Airbus A380 je největší dopravní letoun světa, vyráběl se poměrně krátce

Věda a technika
27. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ