Techmania Science Center v Plzni za necelé tři týdny otevře vůbec první 3D Planetárium v České republice. Planetárium nabídne 2D a 3D projekce astronomických a geografických snímků. Na vnitřní plochu kupole, která má průměr 14 metrů, budou promítány vzdělávací snímky konzultované s NASA. Ty budou ukazovat například oblohu nad Plzní, výcvik astronauta nebo krásy mlhovin, galaxií a sluncí vzdálených miliony světelných let.
Stavba započala v lednu loňského roku, měla za úkol přestavět historickou jídelnu. Budova byla během prací zcela rozebrána a znovu sestavena s respektem k původní architektuře.
"Po dvaadvaceti měsících od zahájení stavby bylo první 3D planetárium v České republice úspěšně zkolaudováno", řekl technický manažer Techmanie Jiří Vlasák: "Během této doby jsme zchátralou budovu škodovácké jídelny z roku 1917 dokázali přestavět na supermoderní zařízení, v jehož zdech najdou možnost zábavně poznávat zejména fyziku a astronomii statisíce návštěvníků ročně."
Science On a Sphere, jak se projekční glóbus nazývá, nabídne vizualizace jednotlivých planet, změny zemské kůry, vlastnosti mořských proudů či například rozložení sociální sítě Facebook ve světě.
Interaktivní expozice Vesmír představí 27 nových, z velké části autorských exponátů, které Techmania připravila pro snadné pochopení základních jevů a fenoménů z blízkého i vzdáleného vesmíru. Kromě vodíkové rakety, robotické ruky, Keplerových zákonů či pohybů planet se zde návštěvníci seznámí např. s gyroskopem, exponátem, jenž věrně simuluje pocity přetížení při startu rakety.