Vědci simulovali pobyt na Marsu, vymýšleli recepty pro astronauty

Věda a technika
14. 8. 2013 08:11
Uměle vytvořená základna v lávovém poli na Havaji.
Uměle vytvořená základna v lávovém poli na Havaji.

Šest vědců z několika zemí světa strávilo poslední čtyři měsíce na uměle vytvořené základně v lávovém poli na Havaji. Ve výšce 2400 metrů simulovali pobyt na Marsu. Úkolem jejich mise bylo za tuto dobu vymyslet recepty na jídla, kterými by se mohli ve vesmíru stravovat skuteční astronauti.

V mnoha receptech experti použili na Havaji oblíbený Spam, jehož českou obdobou je lunchmeat.Vědecký experiment skončil tento týden v úterý, kdy experti základnu umístěnou v nehostinných podmínkách na úpatí sopky Mauna Loa opustili. "Ten okamžik si budu pamatovat do konce života. Vyjít ven...cítit sluneční paprsky a vítr ve tváři," uvedl jeden z vědců Oleg Abramov.

V rámci studie pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) měli odborníci za úkol zkoušet připravovat nejrůznější pokrmy, které budou výživné a zároveň nebudou nudné. K dispozici měli ovšem jen dehydratované potraviny, které se nekazí.

Jídlo, které by mohli budoucí astronauti na Marsu konzumovat.V mnoha receptech experti použili na Havaji oblíbený Spam, jehož českou obdobou je lunchmeat. Využili ho například spolu se smaženými rýžovými nudlemi či v jambalaye, jídlu podobném španělské paelle. Jak uvedl velitel výzkumu Angelo Vermeulen, jejich oblíbenou "dobrotou" byla nutella. "Po ní jsme vždycky toužili. Měli jsme jí ale jen omezené množství, takže byla na příděl," dodal.

Nyní bude trvat několik měsíců než NASA výsledky průzkumu vyhodnotí. Mohly by být zveřejněny nicméně ještě letos, na Mezinárodním astronautickém kongresu v Pekingu.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ