Vědec našel v bahně vzácný meteorit. Stihl to, hrozily prudké deště

Věda a technika
11. 1. 2016 06:35
Meteorit (Ilustrační foto).
Meteorit (Ilustrační foto).

Britský vědec Phil Bland našel meteorit starý zhruba čtyři a půl miliardy let v bahně vysušeného australského jezera Eyre - jen několik dní před tím, než prudké deště zahladily jakékoli stopy jeho přítomnosti. 

Jezero Eyre v rozsáhlé oblasti australského vnitrozemí má rozlohu přes 9000 čtverečních kilometrů a vodou se zalije jen několikrát za století. Zaplňuje se právě nyní - jen v řádu dnů poté, co profesor Bland po Novém roce našel 1,6 kilogramu vážící kámen. Ten patří mezi nejstarší meteority, jaké kdy na Zemi dopadly. Informoval o tom zpravodajský server The Times.

Pád meteoritu postřehli i místní 

Pád meteoritu zaznamenali místní obyvatelé a pět na dálku ovládaných kamer koncem loňského listopadu. Od té doby se profesorův tým z Curtinovy univerzity v Západní Austrálii snažil meteorit najít.

Jde o jeden ze zhruba dvou desítek meteoritů, které se podařilo najít poté, co byla vystopována a zachycena dráha jejich dopadu na Zem. Díky těmto záznamům dokázali vědci také identifikovat, odkud meteorit pochází. "Přiletěl k nám zpoza oběžné dráhy Marsu," řekl Bland. Předpokládá se, že jde o chondrit vzniklý během rané fáze tvoření sluneční soustavy.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ