Tento týden vrcholí meteorický roj Perseid. Nejvíc jich bude padat mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní v noci ze čtvrtka na pátek a z pátku na sobotu. Počasí však jejich pozorování nepřeje.
Je to smůla. Zatím se zdá, že bude zataženo. Kdybyste ale měli štěstí a v okolí vašeho bydliště se počasí umoudřilo, neváhejte a zůstaňte v noci vzhůru. Stojí to za to. Naše planeta bude prolétat oblakem prachu, který po sobě zanechala kometa Swift-Tuttle. Ze zemského povrchu je to vidět jako meteorický roj. Podle tiskové zprávy Astronomického ústavu AV budou zrnka prachu vstupovat do atmosféry rychlostí 59 kilometrů za sekundu. Ve výšce asi 120 kilometrů nad zemí začnou zářit, zhasnou o několik desítek kilometrů níže.
První záblesky Perseid se většinou dají pozorovat už 17. července, poslední okolo 24. srpna. Maximum většinou přichází mezi 11. a 13. srpnem. Letos to bude 12. srpna v odpoledních hodinách. Astronomové tvrdí, že v noci ze čtvrtka 11. srpna na pátek 12. srpna a z pátku 12. na sobotu 13. srpna by mělo být mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní vidět až sedmdesát meteorů za hodinu.
Před půlnocí bude podívanou rušit Měsíc. Podle počasí to všem zatím vypadá, že nebude vidět ani on, takže si na Perseidy možná budeme muset počkat až do příštího roku. Kdyby se obloha přece jen vyjasnila, můžete se pokusit meteorický roj i vyfotografovat. Návod najdete třeba zde. Kdyby se vám fotky podařily, můžete je nahrát na web České astronomické společnosti tady. Na téhle stránce si můžete prohlédnout galerii Perseid od fotografů z celého světa.
Název Perseid je odvozen od souhvězdí Persea. Meteorické roje totiž vstupují do atmosféry z jednoho směru, což ze zemského povrchu vypadá, jako by padaly z jednoho bodu. V případě prachu z komety Swift-Tuttle leží tento bod na nebeské sféře v souhvězdí Persea.