VIDEO: Družice Hitomi nekomunikuje. Rozpadla se?

Věda a technika
31. 3. 2016 17:00
Družice Hitomi.
Družice Hitomi.

Japonská kosmická agentura JAXA se nemůže dovolat své orbitální observatoři. Pozorování ze Země naznačují, že se z ní oddělilo několik úlomků. Ztráta družice by byla velká smůla. Stála šest a půl miliardy korun.

Místo fascinujících dat o supermasivních černých dírách, shlucích galaxií a neutronových hvězdách čeká agenturu JAXA asi slušná díra v rozpočtu. Zbrusu nová kosmická observatoř Hitomi má potíže. Nehlásí se pozemní kontrole. Nikdo neví, co se jí přihodilo. Nejpravděpodobnější jsou dvě možnosti: výbuch baterie nebo srážka s kusem kosmického smetí. Obojí zní hrozivě. Poslední krátký kontakt s družicí mělo řídící centrum v neděli 28. března.

Podle dat z Amerického Joint Space Operations Center (JSpOC) ze soboty 27. března se družice mohla rozpadnout na několik kusů. JSpOC, které má mimo jiné za úkol sledovat kosmické smetí, zaznamenalo okolo satelitu pět malých úlomků.

Vypadalo to, že je po něm. Japoncům se však krátce na to podařilo s Hitomi spojit. V úterý 29. března zveřejnil americký astronom Jonathan McDowell na Twitteru zprávu o dalším krátkém kontaktu z předchozího dne.

Ještě je naděje

Tvrdí, že by Hitomi mohla být dosud v jednom kuse. To ale ani zdaleka neznamená, že má vyhráno. Na snímcích pořízených ze Země bliká (Viz video níže.), což znamená, že se ve vesmíru potácí. Její oběžná doba se taky změnila. Mohla by to způsobit už zmíněná exploze baterie, případně únik plynu, který by Hitomi roztočil. Web exoplanety.cz poznamenal, že nekontrolovaná rotace by mohla vysvětlit potíže se zachycením signálu. 

Japonci družici ještě neodepsali. "Pokud není sonda vážně poškozená, existuje naděje na její oživení," citoval web spacenews.com Masakiho Fudžimota z JAXA. "Nevzdali jsme to." Japonská kosmická agentura má ostatně s podobnými infarktovými zmrtvýchvstáními kosmické aparatury své zkušenosti.

BBC připomíná, jak se jí vloni na podzim podařilo zaparkovat na oběžné dráze Venuše sondu Akasuki, nad níž už po neúspěšném pokusu o stejný manévr před pěti lety ledaskdo lámal hůl.

Hlavní je komunikace

Hitomi (v minulosti označovaná také jako ASTRO-H a NeXT) odstartovala z kosmodromu Tanegašima letos sedmnáctého února. Měla obíhat na podobné dráze jako Hubbleův teleskop. Její hlavní práce měla být pozorování struktury vesmíru ve velkých měřítcích a rozložení temné hmoty mezi jednotlivými shluky galaxií. Hvězdáři doufali, že se s pomocí Hitomi dozvědí víc o chování hmoty v silných gravitačních polích, jaká jsou třeba v okolí černých děr.

"Od družice se očekávaly průlomové objevy o kupách galaxií, temné hmotě a energii i o aktivních galaktických jádrech, " řekl Jiří Svoboda z Astronomického ústavu AV. "Zájem na získaných datech byl obrovský. Věřím, že i měsíc fungování této mise ukáže pozoruhodné vědecké výsledky."

Pro případnou záchranu Hitomi je nejdůležitější obnovení komunikace. Kdyby se s ní podařilo navázat spojení, JAXA by mohla přijít na nějaký způsob, jak ji přimět k rozumu. I kdyby už sonda nikdy nepracovala přesně podle původního plánu, pořád by mohla získat aspoň nějaká data.

Autor: Radek JohnFoto: JAXA

Další čtení

Epic nabízí zdarma Chuchla od českého studia Amanita Design

Věda a technika
25. 4. 2025

Další podrobnosti o GTA 6 už brzy – insider slibuje informace o online režimu

Věda a technika
28. 4. 2025

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ