Mezinárodní tým astronomů zkoumal extrémně horkou a hmotnou galaktickou kupu - největší, jaká byla dosud ve vzdáleném vesmíru pozorována. Nově objevená kupa vzdálená sedm miliard světelných let dostala přezdívku El Gordo (Tlouštík). Skládá se z dvojice původně samostatných kup, které se srážejí rychlostí několika milionů kilometrů za hodinu.
"Tato kupa je nejhmotnější, nejžhavější a emituje nejvíce rentgenového záření mezi všemi kupami dosud nalezenými v této či větší vzdálenosti," říká vedoucí výzkumu Felipe Menanteau.
Kupy galaxií jsou největší gravitačně vázané struktury ve vesmíru. Proces jejich vzniku, slévání menších skupin galaxií dohromady, výrazně závisí na množství temné hmoty a temné energie přítomné v tom okamžiku ve vesmíru - takže studium kup může pomoci při zkoumání těchto tajemných kosmických substancí.
"Obří galaktické kupy jako je tato, jsou přesně tím, co jsme chtěli objevit," říká člen týmu Jack Hughes. "Chceme vidět, jestli umíme na základě použití nejlepších současných kosmologických modelů vysvětlit, jak tyto extrémní objekty vznikají."
Kupa galaxií El Gordo byla nalezena na základě pozorování neobvyklé poruchy v mikrovlnném reliktním záření. Toto slabé vyzařování je pozůstatkem prvního světla uvolněného v závěrečné fázi extrémně horkého a hustého zrodu vesmíru - při velkém třesku před 13,7 miliardy let. Reliktní záření kosmického pozadí reaguje s elektrony v horkém plynu kupy galaxií, což při pozorování ze Země v daném směru narušuje jeho vzhled a strukturu. Čím hustější je kupa galaxií, tím výrazněji se efekt projevuje.
Ačkoliv kupy o podobné velikosti se v této vzdálenosti vyskytují jen zřídka, autoři uvádějí, že nové výsledky jsou stále konzistentní se současným chápáním vesmíru, který započal velkým třeskem a je složen z větší části z temné hmoty a temné energie.
K výzkumu kupy El Gordo astronomové využili dalekohled ESO/VLT v chilské poušti Atacama, rentgenový kosmický dalekohled Chandra a teleskop ACT.