Z kosmodromu Bajkonur ve středu odstartovala vesmírná loď Sojuz TMA-18M s trojící kosmonautů z Ruska, Dánska a Kazachstánu. V pátek ráno se má spojit s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Start na svém webu vysílal v přímém přenosu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), který rovněž umožní sledovat páteční přistání na ISS.
Vůbec první dánský astronaut Andreas Mogensen, zastupující Evropskou vesmírnou agenturu (ESA), a kazašský kosmonaut Ajdyn Ajmbetov na orbitálním komplexu stráví jen deset dní. Jejich ruský kolega Sergej Volkov tam zůstane šest měsíců.
Až tato trojice v pátek dorazí k cíli, bude na ISS poprvé od roku 2013 pobývat devět lidí. Nyní jsou tam ruští kosmonauti Gennadij Padalka, Michail Kornijenko a Oleg Kononěnko, Američané Scott Kelly a Kjell Lindgren a Japonec Kimija Jui.
Kornijenko a Kelly budou mít v úterý 15. září za sebou už polovinu své nepřetržité roční mise na vesmírné stanici. Trvat má celkem 342 dní a jejím cílem je získat další lékařské a psychologické poznatky nezbytné pro přípravu budoucích dlouhodobých vesmírných letů lidských posádek do hlubokého vesmíru. Zpět na Zemi dopraví Kornijenka a Kellyho v březnu příštího roku Sojuz TMA-18M, který na stanici teď míří.
Spolu s Mogensenem a Ajmbetovem se 11. září vrátí na Zemi Sojuzem TMA-16M i Padalka, který touto lodí na ISS přiletěl v březnu spolu s Kornijenkem a Kellym.
Posádku orbitálního komplexu podle NASA v příštích měsících čeká více než 250 vědeckých výzkumů a experimentů týkajících se mimo jiné biologie, výzkumu Země, lidského organismu, zdravotnictví, technologického vývoje či astronomického bádání. Pomocí nedávno instalovaného teleskopu CALET například pokračuje pátrání po tajemné temné hmotě, měření kosmického záření a pozorování vysokoenergetických zdrojů v naší galaxii.
Z Bajkonuru odstartovala vesmírná loď Sojuz
Věda a technika
2. 9. 2015 07:54Sojuz TMA-18M při startu. Odváží novou posádku na vesmírnou stanici ISS.