Vyslali jsme opici do vesmíru, pochlubil se Írán

Věda a technika
28. 1. 2013 14:31
Pes Lajka vyslaný do Vesmíru Sovětským svazem v roce 1957.
Pes Lajka vyslaný do Vesmíru Sovětským svazem v roce 1957.

Iránská kosmická agentura ohlásila, že vyslala do vesmíru opici. Mělo by jít o makaka rhesuse. Raketa měla dosáhnout výšky 120 kilometrů. Nevstoupila na oběžnou dráhu kolem Země. Místo a čas startu nejsou zatím známy.

Podle šéfa íránské kosmické agentury Hamida Fazeliho má jít o důležitý krok na cestě k hlavnímu cíli, pilotovanému kosmickému letu. Ten by chtěl Írán realizovat do pěti až osmi let. Už před třemi lety poslali Íránci na krátký suborbitální let myš, dvě želvy a blíže neurčené červy. Všechna zvířata se prý v pořádku vrátila na Zemi. Raketa s nimi se jmenovala Kavoshgar-3.

Makakové jsou velcí, byť nedobrovolní, vesmírní cestovatelé (ilustrační foto).V březnu 2011 odstartovala prázdná raketa Kavoshgar-4 se zařízením určeným k transportu opice, ale bez pasažéra. V září stejného roku se Iránci pokusili vypustit Kavoshgar-5 se skutečným pasažérem. Mise ale selhala. Kromě pokusů vyslat do vesmíru živé bytosti vypustil Irán už pět satelitů.

Vysláním opice za hranici zemské atmosféry, o kterém dnes odpoledne informovala i BBC, se Irán zařadil k pětici zemí, kterým se dosud podařilo dopravit zvíře do vesmíru: Spojeným státům, bývalému Sovětskému svazu, Francii, Číně a Japonsku. Úspěšné vyslání zvířete do vesmíru znamená, že je daná země schopna udržet na kosmické lodi prostředí vhodné k životu. První zvířecí lety byly zajímavé i jako test působení stavu beztíže a mikrogravitace na živý organizmus.

Úplně první zvířata ve vesmíru byly mouchy octomilky na palubě německé rakety V-2, odpálené Spojenými státy v roce 1947 z kosmodromu White Sands. První primát byl rovněž makak rhesus, vyslaný na palubě další V-2 o dva roky později. Jmenoval se Albert II. Let nepřežil. Neotevřel se mu návratový padák.

Podle íránské agentury IRNA se raketa "vrátila s neporušeným nákladem". Informace nemohla být ověřena z nezávislých zdrojů, konstatovala ale agentura Reuters. USA a další země se obávají, že íránské vesmírné technologie by mohly být využity při vývoji raket dlouhého doletu, jež by mohly nést jaderné hlavice.

Autor: - rjh - Foto: ČTK

Další čtení

Oživte svoji herní sestavu ve výhodné akci od MSI, na vybrané komponenty získáte cashback

Věda a technika
25. 4. 2025
ilustrační foto

Nová metoda českých vědců pomůže vyčistit odpadní vody od antibiotik

Věda a technika
24. 4. 2025
Na obrázku je Hubbleův vesmírný dalekohled – slavný přístroj, který od roku 1990 z oběžné dráhy mění naše chápání vesmíru. Díky němu známe stáří kosmu, sledujeme vznik hvězd i zánik galaxií.

Hubbleův teleskop dal lidem nahlédnout do historie vesmíru. Má výročí

Věda a technika
24. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ